in vitro

Embriotransfer, czyli transfer zarodków, to jeden z kluczowych etapów procedury in vitro. Transfer polega na przeniesieniu zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy pacjentki. Zabieg jest dla kobiety krótki i bezbolesny.

In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe

Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety. Komórki jajowe są pobierane od pacjentki podczas zabiegu punkcji. Następnie łączy się je z nasieniem partnera – tak powstają zarodki, które umieszcza się w inkubatorze, a po kilku dniach przenosi do jamy macicy pacjentki.

In vitro: ile zarodków można użyć do embriotransferu?

Podczas jednego cyklu in vitro może powstać maksymalnie 6 zarodków (łączy się 6 komórek jajowych z plemnikami). Po zapłodnieniu wszystkie komórki trafiają do inkubatora, gdzie się rozwijają. Do transferu wykorzystany jest 1 lub maksymalnie 2 zarodki, w zależności od wskazań medycznych. Co się dzieje z pozostałymi zarodkami?

Wszystkie niewykorzystane zarodki zostają zamrożone i używa się ich w kolejnych transferach, kiedy pierwszy zabieg nie powiedzie się lub w przyszłości para zdecyduje się na kolejne dziecko. Zamrożone zarodki mogą zostać ponownie wykorzystane nawet po kilku latach od pierwszego transferu. Prawo dopuszcza także przekazanie zarodków na potrzeby innej pary zmagającej się z niepłodnością.

Embriotransfer – zabieg

Transferowanie zarodków do macicy pacjentki odbywa się od trzeciej do piątej doby od zapłodnienia. Zabieg trwa od 10 do 20 minut i jest bezbolesny dla kobiety, nie wymaga znieczulenia. Transfer polega na umieszczeniu jednego lub dwóch zarodków w jamie macicy przy pomocy cewnika. Przed i po embriotransferze pacjentka powinna przyjmować leki hormonalne, które zwiększają szanse na zagnieżdżenie się zarodków.

Zalecenia dla kobiety po transferze zarodków

Pacjentka po embriotransferze powinna ograniczyć aktywność fizyczną i prowadzić spokojny tryb życia. W razie potrzeby lekarz prowadzący może zalecić zwolnienie lekarskie z pracy. Konieczna jest także wstrzemięźliwość seksualna do momentu wykonania testu ciążowego. Po 12 dniach pacjentka powinna zgłosić się na badanie HCG, który potwierdza ciążę biochemiczną. W piątym tygodniu przychodzi na badanie USG potwierdzające ciążę.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/doctor-1228627_1920-1-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/doctor-1228627_1920-1-420x280.jpgBeauty WomenZdrowieciąża,in vitro,kobieta,medycyna,zdrowieEmbriotransfer, czyli transfer zarodków, to jeden z kluczowych etapów procedury in vitro. Transfer polega na przeniesieniu zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy pacjentki. Zabieg jest dla kobiety krótki i bezbolesny. In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe Zapłodnienie in vitro polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem kobiety....