alergia

Wiosna, czyli czas, w którym przyroda budzi się do życia, dla większości ludzi jest doskonałą porą na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety, okres ten nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dla niektórych bywa prawdziwym koszmarem. Katar, kaszel, łzawiące oczy: te symptomy dają się alergikom we znaki.

Czym jest alergia?

Alergia to nadwrażliwość układu odpornościowego, który reaguje na to, co w normalnych warunkach jest nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego. Objawem jest stan zapalny, a konkretne oznaki zależą od tego, co spowodowało reakcję uczuleniową. Czynników, zwanych alergenami, jest wiele. W przypadku produktów spożywczych mówi się o alergii pokarmowej. Jeśli przyczyną przykrych objawów są natomiast substancje, z którymi kontakt miała skóra – mówimy o alergii kontaktowej. Uczulać mogą też leki oraz toksyny, wytwarzane przez niektóre zwierzęta, np. owady. Najczęściej spotykana jest jednak alergia wziewna, którą wywołują czynniki docierające do dróg oddechowych.

Typowe objawy alergii

Kiedy zakwitają pierwsze rośliny, pojawiają się objawy uczulenia – katar sienny, kichanie, przekrwienie śluzówki nosa, suchy kaszel, drapiące gardło oraz bóle głowy. Alergicy często nie zdają sobie sprawy z tego, że są uczuleni, a katar lub bóle głowy uznają za przeziębienie. Jeżeli jednak co wiosnę pojawiają się podobne objawy, należy przyjrzeć się problemowi bliżej i dać zbadać się alergologowi. Nie leczona lub źle leczona alergia układu oddechowego z czasem może doprowadzić nawet do astmy oskrzelowej, dlatego też przy pierwszych niepokojących objawach nie czekaj: udaj się do alergologa. Podstawą diagnozy jest szczegółowy wywiad – warto wcześniej notować, kiedy i w jakich okolicznościach pojawiały się objawy. Bardzo pomocne są też specjalistyczne testy – skórne, z krwi, genetyczne – choć ich ewentualny, negatywny wynik, nie wyklucza alergii. Również dobór leków jest ważną sprawą: na rynku znaleźć można różne preparaty, o odmiennym mechanizmie działania (aplikowane na skórę, do nosa, worka spojówkowego lub doustnie w postaci tabletek). Wiele z nich jest dostępnych wyłącznie na receptę. Jedne stosuje się zapobiegawczo, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowej, po inne sięga się doraźnie, by ograniczyć objawy. Bogaty wykaz leków, wraz z opiniami o nich znajdziesz na www.znamlek.pl.

Jak chronić się przed alergią?

Na początku, jak już wspomniano, należy ustalić czynniki wywołujące przykre dolegliwości poprzez testy skórne, pokarmowe i badania krwi, które wykonuje się u lekarza. Bardzo istotne jest również zdobywanie wiedzy na temat alergii, a także zmiana stylu życia i ciągłe obserwowanie reakcji organizmu. Mając świadomość, które alergeny ci szkodzą, łatwiej podejmiesz konkretne działania. Jeśli jesteś wrażliwy na pyłki roślin, unikaj w miarę możliwości miejsc, w których ich stężenie jest wysokie: łąk i pól. W ciągu dnia oczyszczaj nos sprejem z roztworem morskiej wody lub soli fizjologicznej, a oczy nawilżaj tzw. sztucznymi łzami. Po powrocie do domu umyj porządnie ręce, zdejmij i wypierz ubranie oraz weź prysznic, aby pozbyć się nagromadzonych na tobie pyłków. Nie śpij przy otwartych oknach, bo nocą powietrze ochładza się i opada w dół, przez co stężenie alergenów we wdychanym przez ciebie powietrzu jest wyższe. W aucie zamontuj filtr antyalergiczny i podróżuj z zamkniętymi oknami. Zaczerwienione oczy osłoń przeciwsłonecznymi okularami. Jedyna, skuteczna metoda leczenia przyczyn, a nie tylko oznak alergii, to odczulanie, które ma formę zastrzyków zawierających odpowiednią dawkę alergenu (lub kilku) i trwa od 3 do 5 lat. Rozpoczyna się go przed sezonem pylenia, a same zastrzyki przyjmuje się co 7 lub 14 dni, dochodząc w ciągu 3 miesięcy do dawki maksymalnej, a później, zależnie od wybranego schematu, odczulania kolejne szczepienia powtarza się do 4-6 tygodni lub robi przerwę, by powtórzyć serię w kolejnych latach.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/04/149088103401211300-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/04/149088103401211300-420x280.jpgBeauty WomenZdrowiealergia,choroby,zdrowieWiosna, czyli czas, w którym przyroda budzi się do życia, dla większości ludzi jest doskonałą porą na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety, okres ten nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dla niektórych bywa prawdziwym koszmarem. Katar, kaszel, łzawiące oczy: te symptomy dają się alergikom we znaki. Czym jest...