nogi

Teleangiektazje – zwane również pajączkami naczyniowymi – to poszerzone drobne naczynia śródskórne, występujące między innymi na nogach. Mogą one stanowić poważny problem natury estetycznej – na szczęście współczesna medycyna ma na to sposoby!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje pękających naczynek na nogach,
  • jak się diagnozuje teleangiektazje,
  • na czym polega laserowe zamykanie naczynek.

Teleangiektazje to poszerzenia drobnych naczyń śródskórnych, początkowo pojedyncze, z czasem łączące się w różnej wielkości skupiska. Przypominają niekiedy pajęcze sieci lub korony drzew. Teleangiektazje mogą występować na różnych częściach ciała, lecz najczęściej obserwuje się pękające naczynka na nogach, głównie po zewnętrznej stronie ud. Na ich powstawanie mają wpływ m.in. zaburzenia hormonalne, siedzący tryb życia, nadwaga oraz niedobór aktywności fizycznej.

Pajączki na nogach – rodzaje

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje popękanych naczynek na nogach.

  • Teleangiektazje samoistne – mają około 0,1 mm średnicy, szkarłatny kolor, znajdują się płytko pod skórą. Najczęściej występują u kobiet powyżej 40. roku życia, a ich leczenie jest dość trudne.
  • Teleangiektazje izolowane – w wielu przypadkach odchodzą pionowo w głąb skóry i są zaopatrywane przez naczynie odżywcze. Co ważne, nie towarzyszą im objawy niewydolności żylnej.
  • Teleangiektazje w przebiegu niewydolności żylnej – mają około 0,4 mm średnicy i często unoszą się ponad powierzchnię skóry. Jak sama nazwa wskazuje, występują w przebiegu niewydolności żylnej i żylaków.
  • Teleangiektazje wtórne – bardzo często są efektem zaburzeń hormonalnych lub następstwem leczenia chirurgicznego oraz skleroterapii. Tworzą skupiska podobne na pierwszy rzut oka do siniaków.

Naczynka na nogach – diagnostyka

W większości przypadków teleangiektazje są jedynie problemem estetycznym. Jednak ze względu na fakt, że pękające naczynka na nogach dość często współistnieją z bardziej zaawansowanym formami niewydolności żylnej (u około 30% chorych), zaleca się przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki. Obejmuje ona przede wszystkim wykonane USG dopplerowskiego układu żylnego, które pozwoli wykluczyć współistnienie niewydolności żył powierzchownych i/lub głębokich.

Laserowe zamykanie naczynek

Główną metodą leczenia teleangiektazji jest zamykanie naczynek, co można wykonać przy pomocy różnych technologii. Jedną z najnowocześniejszych jest laserowe zamykanie naczynek z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego (Nd:YAG). Zabieg jest prosty i mało inwazyjny – zmienione naczynko jest po prostu naświetlane promieniem lasera. Światło dociera w głąb naczyń, gdzie absorbuje je barwnik czerwonych krwinek. Pod wpływem ciepła z naczynia odparowuje woda, a wysuszone, obumarłe tkanki naczynia zapadają się i stają się niewidoczne.

Liczba i częstotliwość zabiegów koniecznych do całkowitego zlikwidowania naczynek na nogach zależy od tego, jak zaawansowany jest problem. Przy niewielkiej liczbie teleangiektazji, które powstały niedawno, może wystarczyć już jeden zabieg. Jeśli zmian jest więcej, laserowe zamykanie naczynek trzeba powtórzyć 2-3 razy w przeciągu kilku miesięcy.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/09/shutterstock_1145764925-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/09/shutterstock_1145764925-420x280.jpgBeauty WomenUrodakobieta,naczynka,nogi,urodaTeleangiektazje – zwane również pajączkami naczyniowymi – to poszerzone drobne naczynia śródskórne, występujące między innymi na nogach. Mogą one stanowić poważny problem natury estetycznej – na szczęście współczesna medycyna ma na to sposoby! Z tekstu dowiesz się: jakie są rodzaje pękających naczynek na nogach, jak się diagnozuje teleangiektazje, na...