Gdy nadchodzi lato, coraz chętniej przebywamy na zewnątrz. Warto urządzić w ogrodzie lub na tarasie zakątek relaksacyjny z wygodnymi meblami. Nieocenione będą modele z modnego ostatnio technorattanu. Czym jest technorattan, czym takie meble różnią się od innych i jak zaaranżować je w przydomowej przestrzeni – podpowiadamy poniżej.

Meble technorattanowe

Są doskonałą alternatywą dla drogich i niezbyt trwałych mebli rattanowych. Nowoczesna mata technorattanowa, z której tworzy się obicia, oparcia, podłokietniki i siedziska mebli, to tworzywo sztuczne. Uzyskuje się je z włókien polietylenowych, niezwykle odpornych na działanie czynników mechanicznych (zarysowania, porwanie) i atmosferycznych (wilgoć, przesuszenie słońcem itp.). Dodatkowo, maty wzmacniane są mieszanką naturalnych żywic, które nadają elastyczności wytworom z technorattanu. To właśnie dzięki nim meble z technorattanu zyskują zdecydowanie bardziej zróżnicowane kształty niż meble rattanowe. Dzięki tej elastyczności, meble z technorattanu pozbawione są toporności, którymi niekiedy charakteryzują się wyroby rattanowe. Oparcia foteli i sof zyskują tutaj bardzo trafne profilowanie, dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a podłokietniki i elementy dodatkowe zaskakują precyzją wykonania. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie poniżej:

Na zdjęciu: komplet mebli technorattanowych: fotele z bardzo wygodnymi oparciami i stolik z przesuwanym blatem.

Do zestawu dobrano poduszki w odcieniu zbliżonym do stelażu mebli. Fot. sklep Ogrodosfera

Jak widać, oparcia mebli nie są ustawione pod kątem prostym w stosunku do siedziska, co jest bardzo pożądane w przypadku mebli wypoczynkowych. Komfort zwiększają miękkie poduszki i materace, które nie są zintegrowane z  materiałem budulcowym mebli. Oznacza to, że w każdej chwili można je zdjąć i wytrzepać z kurzu, uprać w pralce lub po jakimś czasie: wymienić na zupełnie nowe. Możliwość wymiany dotyczy też samych pokrowców, które z łatwością dokupimy w sklepach z tekstyliami lub zamówimy u krawcowej. Wymiana pokrowców to jeden z najtańszych i najszybszych oraz, co zaskakujące, najbardziej skutecznych sposobów na zupełną odmianę wyglądu naszych mebli, gdy zupełnie już nam się znudzą. O tym, jak bardzo kolor poduszek determinuje wygląd mebli, możemy przekonać się przyglądając się zdjęciom poniżej:

Zestaw technorattanowy Colorado. Trzyosobowa sofa, stolik kawowy i dwa wygodne fotele. Zestaw ma bardzo standardowy projekt: głębokie, siedziska z pełnymi podłokietnikami, stelaż ustawiony na nóżkach, proste kształty. Zastosowanie odmiennego koloru jednak sprawia, że meble nabierają unikalnego wyglądu i sprawiają zupełnie odmienne wrażenie niż podobne meble utrzymane w ciemnych kolorach. 

Jak dobrać kolory poduszek do mebli technorattanowych?

Wspomniane wyżej kolory poduszek odgrywają istotną rolę przy tak jednolitej strukturze, jaką jest technorattan. Jeśli są odpowiednio dobrane, wydobywają piękno technorattanu i podkreślają jego minimalistyczny wymiar. Jak dobrać poduszki do technorattanu?
Nie poleca się dobierania ciemnych pokrowców do mebli utrzymanych w ciemnej tonacji. Aby meble technorattanowe wyglądały dobrze, pożądane jest tworzenie kontrastów. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby meble były w jednolitym kolorze, dobierajmy poduszki o tej samej barwie, ale innej tonacji: na przykład dobrze wypadnie połączenie grafitu z jasną szarością.

Ryzykowne jest także dobieranie wzorzystych, pstrokatych poduszek. Zwierzęce wzory na pokrowcach lub z drugiej strony, aplikacje z bajek, tudzież zdobienia w stylu styl boho, etno to coś, na czym możemy się srogo zawieść w przypadku mebli technorattanowych. Surowy kształt i podążająca za tym nienachalna elegancja zostanie całkowicie zagubiona w takiej stylizacji. Podobnie nietrafione będzie użycie poduszek z kolorach pastelowych. Barwy muszą być mimo wszystko nasycone i mówimy tutaj nie tylko o ciemnym graficie, nasyconej zgniłej zieleni lub ciemnym brązie, bez odcienia czerwieni, ale także o bieli.

Fotele, kanapa i stolik z linii Corfu Set, marki Keter to bardzo schludny i przyjemny dla oka zestaw mebli, za pomocą których odmienimy wygląd naszego tarasu. Zakup tego typu zestawu nie jest też dotkliwy dla naszych kieszeni: okazuje się, że w większości sklepów kupmy go za mniej niż 1000 zł. Fot. Ogrodosfera.pl

Do jakich aranżacji pasują meble technorattanowe?

Meble technorattanowe najlepiej odnajdują się w minimalistycznych, nowoczesnych oraz stylizowanych na japońskie aranżacjach. Nie potrzebują sąsiedztwa dużej ilości kwiatów. Lampiony, świeczki, duża ilość doniczek z kwiatami – zdecydowanie im nie służą. Romantyczne, zwiewne tkaniny, koronkowe obrusy i wzorzyste pledy również nie są dobrym rozwiązaniem. Miłośnicy stylu skandynawskiego i modnego ostatnio słówka hygge mogą jak najbardziej czerpać właśnie z technorattanu – bezpiecznie zaadaptujemy go do północnych klimatów.

Meble technoratanowe świetnie pasują do minimalistycznych, surowych aranżacji. Fot. Ogrodosfera.pl

Dobierając kwiaty do wnętrz i  tarasów, w których znajdują się meble technorattanowe, należy skupić się na wyborze wiodącego gatunku. Ustawienie kilku jednakowych doniczek z tym samym gatunkiem kwiatów to zabieg, który zawsze przyniesie dużo dobrego do aranżacji, w której chcemy zwrócić uwagę na elegancki wymiar mebli technorattanowych. Meble tego typu świetnie czują się w towarzystwie roślin pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego. Lawenda, drzewa laurowe lub oleander to doskonałe przykłady. Świetnie z meblami współgrać będzie też palma, ale łatwo tutaj o przesadę i osiągniecie dosłowności w tworzeniu z tarasu tropikalnej wyspy.

Meble technorattanowe pasują nie tylko do nowoczesnych, wręcz monochromatycznych wnętrz lub do minimalistycznych tarasów. Jeśli dobrze poprowadzimy aranżację, również ogrody pełne naturalnego kamienia i nieuporządkowanej zieleni będą współgrały z meblami technorattanowymi. Wystarczy popatrzeć na zdjęcie poniżej:

Zestaw technorattanowy Monaco marki Keter. Na zdjęci widzimy doskonały przykład tego, że meble technorattanowe mogą dobrze wpisywać się nie tylko w minimalistyczne aranżacje. Nieuporządkowana zieleń, kamień na ogrodzeniu i kostka brukowa na podłożu nie są przeszkodą do stworzenia udanej aranżacji z meblami technorattanowymi. Fot. Ogrodosfera.pl

Kolejny przykład tego, jak podobne do siebie meble technorattanowe mogą wygląda zupełnie inaczej jeśli zmieni się ich barwę:

Zestaw składający się z dużej sofy i dwóch foteli oraz stolika. Idealny na taras i balkon. Często wykorzystywany przez właścicieli hoteli i restauratorów do urządzenia eleganckiego, wygodnego miejsca dla gości. Na uwagę zwraca dość gruby splot technorattanu, nieco odmienny od najczęściej spotykanych mebli technorattanowych. Dodatkowo, kolor rozmytej czekolady powoduje, że meble upodabnia się do drewnianych i są nieco bardziej przytulne, co świetnie podkreślają ustawione obok lampiony.

Fotele, czy kanapa?

Kwestia doboru elementów wchodzących w skład naszego zestawu wypoczynkowego jest bardzo indywidualna. Szybki przegląd tego, co mają do zaoferowania sklepy pokazuje, że możliwości mamy naprawdę wiele. Niektórzy decydują się rozpocząć aranżowanie tarasu lub ogrodowego zakątka od zakupu jednego, wyraźnego elementu, takiego jak na przykład narożnik. Gdy jest to wyjątkowo ciekawy okaz, tak jak ten ze zdjęcia poniżej, cała przestrzeń zostaje przez niego zdeterminowana, a dodatki muszą już ściśle korespondować z nadanym już otoczeniu stylem.

Narożnik Nevada: złożony z kilku autonomicznych modułów, które można składać w dowolne kompozycje. Może występować jako narożnik w tradycyjnym kształcie lub też, mniej standardowo – możemy stworzyć z niego ogrodowe łóżko. Jeśli rozłożymy każdy element oddzielnie wokół dołączonego do zestawu stolika, uzyskamy dość swobodny zestaw do spożywania posiłków. Na uwagę zwracają głębokie siedziska, które pozwalają na prawdziwym wypoczynek. Fot. Ogrodosfera.pl

Taki wyraźny element nie potrzebuje w zasadzie dodatkowych mebli. Inny sposób aranżacji to rozpoczęcie od zakupu stolika z dwoma fotelami. Jest to bardzo podstawowe wyposażenie tarasu lub balkonu, dlatego z czasem może okazać się niewystarczające dla większej ilości osób. Można dobrać do niego sofę lub…kolejne stoliki, jak na zdjęciu poniżej:

Meble technorattanowe, źr. Ogrodosfera

Zupełnie inna koncepcja to taras lub kawałek ogrodowej zieleni, w której ustawimy stół jadalny z krzesłami. Tutaj technorattan sprawdza się równie dobrze jak w przypadku zestawów typowo wypoczynkowych.

Zdj. Zestaw: stół i krzesła, całość wykonana z technorattanu. Blat zabezpieczony przed zarysowaniami estetyczną szybą. Krzesła wyposażone w poduszki. Szkielet wzbogacony jest w aluminium. Fot. Ogrodosfera.pl

Podsumowanie

Przez wiele lat na rynku dostępne były tylko ogrodowe meble drewniane, z plastiku, metalu lub dość monotonnego rattanu. Wszystkie te materiały wprawdzie spełniają swoje funkcje, a meble, które się z nich produkuje, nadal pod wieloma względami nie mają sobie równych. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że w końcu nastały czasy, gdy każdy z nas może mieć dostęp do nowoczesnych materiałów, które nie wymagają konserwacji, są niedrogie, a przy tym wyglądają niesamowicie estetycznie. Taki własnie jest technorattan – dlatego warto zwrócić na niego uwagę, gdy szukamy odmiany naszego tarasu, balkonu lub ogrodowego zakątka.

Sprawdź na filmie, jak prezentuje się przykładowy zestaw mebli z technorattanu:

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/05/zdj-glowne-1200x712.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/05/zdj-glowne-420x249.jpgBeauty WomenLifestyledom,meble,ogródGdy nadchodzi lato, coraz chętniej przebywamy na zewnątrz. Warto urządzić w ogrodzie lub na tarasie zakątek relaksacyjny z wygodnymi meblami. Nieocenione będą modele z modnego ostatnio technorattanu. Czym jest technorattan, czym takie meble różnią się od innych i jak zaaranżować je w przydomowej przestrzeni - podpowiadamy poniżej. Meble technorattanowe Są doskonałą...