Soczewki kontaktowe progresywne – czym są
Problemy z widzeniem zarówno z daleka, jak i bliska, najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. W przypadku tego typu zaburzeń, stosuje się soczewki progresywne, tzw. wieloogniskowe, multifokalne.
Jak działają soczewki progresywne
Płynna zmiana mocy szkieł, umożliwiająca ostre widzenie z różnych odległości, to podstawowa funkcja soczewek wieloogniskowych. Soczewki progresywne długo były dostępne jedynie w wersji wielodniowej. Obecnie, zarówno soczewki miesięczne bez zdejmowania, jak i jednodniowe, można kupić w wersji multifokalnej.
Płynna ogniskowa progresywnych szkieł kontaktowych pozwala widzieć przedmioty położone zarówno blisko, jak i daleko. Jakość widzenia obiektów znajdujących się pomiędzy również się polepsza. Jest to szczególnie ważne podczas prowadzenia auta oraz pracy przy komputerze.
Multifokalne szkła kontaktowe to najlepsze rozwiązanie dla osób, które ze względu na złożoną wadę wzroku zmuszone są do posiadania dwóch, a nawet trzech par okularów. Tego typu soczewki to wygoda użytkowania oraz poprawa komfortu codziennego funkcjonowania.
Co to jest prezbiopia, presbyopia, starozwroczność, starczowzroczność
Wraz z wiekiem elastyczność soczewki oka się pogarsza, przez co nie może się ona wystarczająco szybko dostosowywać do widzenia z różnych odległości. Tego typu zaburzenie akomodacji oczu nazywane jest prezbiopią, czyli starowzrocznością. Nie ma znaczenia również, czy osoba, u której pojawiają się pierwsze symptomy prezbiopii wcześniej miała doskonały wzrok, cierpiała z powodu krótkowzroczności, dalekowzroczności lub nadwzroczności.
Pierwsze objawy prezbiopii pojawiają się po 35. roku życia. Manifestują się, m. in.: szybszą męczliwością i mrużeniem oczu, rozmytym polem widzenia oraz tzw. „za krótkimi rękami” podczas czytania z bliskiej odległości.
W okularach dwuogniskowych, które są najczęściej stosowane w przypadku prezbiopii, widoczna jest tzw. wtopka, która zdradza wiek osoby je noszącej. Dlatego stosowanie progresywnych soczewek kontaktowych, oprócz komfortu noszenia ma też wpływ na wygląd osoby ich używającej.
Rozpoczęcie stosowania soczewek multifokalnych wymaga od 2 do 3 dni adaptacji. Początkowo możliwe jest widzenie kilku obrazów jednocześnie. Oczy szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji, co pozwala na wykorzystywanie 100% swojego wzroku i widzenie z każdej odległości.
https://beauty-women.pl/soczewki-kontaktowe-progresywne-czym-sa/https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/12/optometrist-91750_1920-1200x797.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/12/optometrist-91750_1920-420x279.jpgZdrowiechoroby,soczewki,wzrok,zdrowieProblemy z widzeniem zarówno z daleka, jak i bliska, najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. W przypadku tego typu zaburzeń, stosuje się soczewki progresywne, tzw. wieloogniskowe, multifokalne. Jak działają soczewki progresywne Płynna zmiana mocy szkieł, umożliwiająca ostre widzenie z różnych odległości, to podstawowa funkcja soczewek wieloogniskowych. Soczewki progresywne długo były dostępne...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women
Dodaj komentarz