termometr

Podniesiona temperatura ciała jest zazwyczaj pierwszym symptomem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku podejrzenia przeziębienia lub grypy, pierwsze co robimy to właśnie sprawdzenie, czy nie mamy gorączki. Jaki wybrać termometr? Który będzie odpowiedni dla dziecka oraz dorosłego?

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów przyrządów mierzących temperaturę.

Szklany termometr z cieczą

Najpopularniejszym termometrem, nadal obecnym w wielu domach, jest termometr rtęciowy. Ma szklaną obudowę ze znajdującą się w środku podziałką oraz cieczą. Taki termometr wymaga kilku minut oczekiwania na uzyskanie pomiaru. W przypadku dorosłych nie jest to problematyczne, ale może być utrudnieniem w sytuacji, gdy mierzenie temperatury odbywa się u małego, ruchliwego dziecka. Zaletą tego rodzaju termometru jest brak konieczności wymiany baterii, wadą – możliwość stłuczenia przyrządu. Termometr rtęciowy jest już produktem rzadko dostępnym w aptekach. Unijną dyrektywą z 2007 roku został wycofany z rynku z uwagi na szkodliwą dla środowiska i człowieka rtęć.

W aptekach można kupić szklane termometry bezrtęciowe, gdzie cieczą pomiarową jest np. alkohol. Zalety i wady produktu są takie same jak w termometrze rtęciowym. Dziecko może stłuc szklaną obudowę, poza tym musi trwać kilka minut w bezruchu, gdy rodzic mierzy jemu temperaturę. Zaletą tego urządzenia jest brak konieczności wymiany baterii.
Termometr elektroniczny

Coraz częściej spotykanym przyrządem do mierzenia temperatury ciała jest elektroniczny termometr bezdotykowy. Opiera się on na technologii podczerwieni i nie wymaga kontaktu z ciałem, aby zmierzyć temperaturę, ponieważ wystarczy go jedynie zbliżyć do czoła. Termometry te są wygodne w użyciu, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci. Nie wymagają dezynfekcji, dlatego są higieniczne. Pozwalają także na pomiar temperatury żywności czy kąpieli. Mają jednak wadę – jest to wysoka cena, plasująca się w przedziale 150 – 300 zł.

Tańsze są termometry elektroniczne, które mają kontakt z ciałem. Przyrządy te dają pomiar ciepłoty w ustach, pod pachą lub w odbycie. Przy czym należy pamiętać, że temperatura w odbycie jest wyższa o 1°C niż pod pachą. Natomiast normalna temperatura w ustach u zdrowej osoby wynosi około 36,8 °C.

Termometr elektroniczny dotykowy można kupić od 20 zł.

Smoczek z termometrem

W przypadku ruchliwego noworodka ciepłotę ciała można zmierzyć za pomocą smoczku z termometrem. Silikonowe smoczki mierzą temperaturę dokładnie, są wygodne i pozwalają badać ciepłotę nawet u śpiącego malucha. Czas baterii wynosi około 100 godzin i nie podlega ona wymianie.

Po zmierzeniu temperatury smoczek należy rozebrać na części i umyć. Należy pamiętać, że pomiar nie będzie rzetelny, jeśli w ciągu ostatnich 30 minut dziecko piło zimny lub ciepły napój.

Termometr zmiennofazowy

Na rynku dostępne są także termometry zmiennofazowe (chemiczne), zawierające substancje, które pod wpływem temperatury zmieniają kolor. Są to zarówno przyrządy jednorazowe w formie paska, jak i wielokrotnego użytku. Zazwyczaj służą do mierzenia temperatury pod pachą i w ustach. Czas pomiaru ciepłoty wynosi od 1 do 3 minut.

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów termometrów. Jeśli nadal nie możemy podjąć decyzji, który będzie odpowiedni, warto w takiej sytuacji zasięgnąć porady u farmaceuty.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/termometr.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/termometr-420x280.jpgBeauty WomenZdrowietermometr,zdrowiePodniesiona temperatura ciała jest zazwyczaj pierwszym symptomem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku podejrzenia przeziębienia lub grypy, pierwsze co robimy to właśnie sprawdzenie, czy nie mamy gorączki. Jaki wybrać termometr? Który będzie odpowiedni dla dziecka oraz dorosłego? Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów przyrządów mierzących temperaturę. Szklany termometr z cieczą Najpopularniejszym termometrem,...