Rodzaje kosmetyków naturalnych
Natura wraca do łask. Na półkach w drogeriach i aptekach pojawia się coraz więcej naturalnych kosmetyków. W poradnikach znajdujemy dawno zapomniane receptury, dzięki którym nasze babcie zachwycały urodą. Czego możemy się spodziewać, wkraczając do świata naturalnej pielęgnacji ciała? Jakie mamy rodzaje naturalnych kosmetyków i czym się między sobą różnią?
Naturalne kosmetyki – czyli jakie?
Naturalne kosmetyki różnią się od syntetycznych źródłem oraz sposobem pozyskania substancji czynnych. Wpływa to na różnicę w działaniu jednych i drugich preparatów. Kosmetyki syntetyczne powstają z tanich syntetycznych olejów, które stanową produkt uboczny procesów petrochemicznych. Nie odżywiają one skóry, a jedynie utrzymują się na jej powierzchni, dając złudne wrażenie gładkości oraz blasku.
Oleje naturalne zawierają składniki, które faktycznie wnikają w głąb skóry i odżywiają ją, w rezultacie czego zyskuje ona zdrowy wygląd. Pod względem chemicznym są czyste i jednorodne, ponieważ pochodzą z upraw bio, a do ich pozyskania nie używa się czynników chemicznych, a jedynie fizyczne. Z tego względu cena kosmetyków naturalnych jest wyższa niż tych przygotowanych na bazie olejów syntetycznych. W parze z ceną idą jednak realne korzyści i rzeczywiste działanie.
Naturalne, eko, bio…
Trzeba mieć na względzie, że określenie „kosmetyki naturalne” bywa przez producentów nadużywane. Chętnie przypisują ono to miano preparatom, które zawierają jedynie niewielką domieszkę składników pochodzenia naturalnego. Kosmetyki prawdziwie naturalne są certyfikowane przez oficjalne organizacje. Wyróżniamy dwa typy kosmetyków naturalnych: kosmetyki ekologiczne i organiczne.
Aby kosmetyk mógł być oficjalnie ekologiczny, musi spełnić określone warunki. Surowce roślinne, które służą do jego wyrobu, muszą pochodzić z kontrolowanych upraw bio. Preparat musi zawierać nie mniej niż 95% składników roślinnych, z czego minimum 20% – z upraw ekologicznych. Mogą być one wydobywane z roślin wyłącznie w sposób fizyczny. Składniki zwierzęce można pozyskiwać wyłącznie od żywych zwierząt. Kosmetyki te nie mogą zawierać syntetycznych barwników ani substancji zapachowych. Substancje konserwujące muszą być pochodzenia naturalnego, a wszystkie jego składniki – ulegać biodegradacji. To jeszcze nie wszystko. Obostrzenia dotyczą także linii produkcyjnych i opakowań, a nawet producenta, który musi należeć do ruchu Fair Trade. Dopiero producent, który spełni te wszystkie warunki, może ubiegać się o certyfikat.
W przypadku kosmetyków organicznych zasady są jeszcze bardziej rygorystyczne – zawartość komponentów bio musi być w nich jeszcze wyższa.
W świetle tych informacji zrozumiałe jest, że kosmetyki naturalne nie mogą być tanie. Biouprawy, mniej wydajne i bardziej czasochłonne metody pozyskiwania, wysoka zawartość substancji naturalnych – to wszystko pociąga za sobą koszty. Warto je jednak ponieść, aby odczuć działanie natury na własnej skórze. Skuteczne naturalne kosmetyki ma w swojej ofercie np. Anida.
https://beauty-women.pl/rodzaje-kosmetykow-naturalnych/https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/rodzaje-kosmetykow-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/rodzaje-kosmetykow-420x280.jpgUrodakobieta,kosmetyki,naturalne,urodaNatura wraca do łask. Na półkach w drogeriach i aptekach pojawia się coraz więcej naturalnych kosmetyków. W poradnikach znajdujemy dawno zapomniane receptury, dzięki którym nasze babcie zachwycały urodą. Czego możemy się spodziewać, wkraczając do świata naturalnej pielęgnacji ciała? Jakie mamy rodzaje naturalnych kosmetyków i czym się między sobą różnią? Naturalne...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women
Dodaj komentarz