Onycholiza czyli zaburzenie płytki paznokcia
Zdrowe, lśniące i dobrze wyglądające paznokcie to wizytówka każdej kobiety, a coraz częściej także mężczyzny. Dbając o nasze dłonie, wiele uwagi poświęcamy paznokciom, dobierając starannie kolory, piłując je, a nawet często odwiedzając salon kosmetyczny. Jednak zdarzają się pewne schorzenia, które efekt estetyczny znacznie zaburzają. Jednym z nich jest onycholiza – zaburzenie, które potrafi zepsuć cały wizerunek dłoni. Jak sobie z nim poradzić?.
Czym jest onycholiza?
Jak już zostało wspomniane, jest to zaburzenie płytki paznokcia. Tym terminem określamy stan, w którym dochodzi do separacji pomiędzy płytką paznokcia, a także łożyskiem. Innymi słowy płytka się od niego odwarstwia. Jednak to nie jest najgorsze w onycholizie. Pomiędzy płytką i łożyskiem zbiera się wówczas nie tylko powietrze, ale dodatkowo wszelkie zanieczyszczenia, złuszczająca się keratyna, czy pęcherzyki powietrza. Jakby tego było mało, paznokieć, traci kontakt z łożyskiem, w wyniku czego zmienia swoja barwę na białą. Podczas tego schorzenia, może także dojść do rozwoju zakażenia, wówczas poinformuje nas o tym paznokieć, który zmienił swoją barwę na szarą, a w szczególnych przypadkach, może stać się również czarny. Problem onycholizy, to zwykle problem natury estetycznej, problem z wizerunkiem dłoni. Jednak, może to być objaw towarzyszący innym schorzeniom, jak np. cukrzycy czy tarczycy.
Jak leczyć onycholizę?
Onycholiza jest chorobą, która rozwija się wolno, ale za to systematycznie. Wiadomo im wcześniej wykryta, tym będzie łatwiejsza do wyleczenia. Przede wszystkim, należy uniknąć stanu, w którym choroba będzie się pogłębiać. Specjalistą do którego powinniśmy się udać, jest dermatolog. To on ma za zadanie zdiagnozować przyczyny zmian na paznokciach. Ustalenie przyczyny występowania tej choroby, warunkują sposób jej leczenia. Zwykle choroba diagnozowana jest w stanie początkowym czyli onycholiza pierwotna. Wówczas leczenie skupia się na wyeliminowaniu czynników powodujących schorzenie. Mało kto zdaje sobie sprawę, ale mogą to być nawet lakiery do paznokci, różnego rodzaju zdobienia, a w przypadku stóp nawet zbyt ciasne buty. Pamiętajmy też, by wówczas nosić paznokcie obcięte na krótko. Kolejna wizyta czeka nas u podologa, który zaleci następujące kroki:
- odcięcie paznokcia, aż do miejsca odwarstwienia się.
- oczyszczenie łożyska, z nagromadzonych zanieczyszczeń.
- pobudzenie łożyska specjalnym środkami.
Należy jednak przygotować się na to, że cały proces może być niezwykle bolesny. Sprawdźmy więc kilkukrotnie opinie o specjaliście, do którego zamierzamy się udać, a także czy ma on odpowiedni sprzęt i umiejętności. Następnie czekać nas będzie odbudowa paznokcia. Może ona trwać bardzo długo. Należy zatem uzbroić się w solidną dozę cierpliwości. Przyjmuje się, że w przypadku paznokci u rąk, może być to okres nawet 6 miesięcy, niestety będzie on znacznie dłuższy w przypadku stóp. Jednak na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które wspierają kondycję paznokcia. Warto regularnie je stosować. Pamiętajmy, że czasem zdarza się iż onycholiza jest powodowana przez choroby ogólnoustrojowe. Oznacza to, że pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty i wyeliminowanie jej przyczyn.
https://beauty-women.pl/onycholiza-czyli-zaburzenie-plytki-paznokcia/https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/09/09-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/09/09-420x280.jpgZdrowiekobieta,Onycholiza,paznokcie,zdrowieZdrowe, lśniące i dobrze wyglądające paznokcie to wizytówka każdej kobiety, a coraz częściej także mężczyzny. Dbając o nasze dłonie, wiele uwagi poświęcamy paznokciom, dobierając starannie kolory, piłując je, a nawet często odwiedzając salon kosmetyczny. Jednak zdarzają się pewne schorzenia, które efekt estetyczny znacznie zaburzają. Jednym z nich jest onycholiza...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women

Dodaj komentarz