cisnienie

Ciśnieniomierz jest przydatnym urządzeniem do domowych pomiarów, w które warto zainwestować w przypadku gwałtownych skoków lub spadków ciśnienia w ciągu dnia, czy też borykania się ze schorzeniem w postaci nadciśnienia tętniczego – choroby wymagającej stałego nadzoru i przyjmowania leków.

Jeśli obserwujemy, że pojawiają się u nas wartości pomiarowe w okolicach 140/90 mm Hg, wówczas należy zacząć regularne kontrole ciśnienia tętniczego. Powodem do przeprowadzania pomiarów są również bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne.
Problemy z ciśnieniem zazwyczaj pojawiają się w nocy. Warto zatem wyrobić sobie nawyk codziennego, porannego badania w pozycji siedzącej za pomocą ciśnieniomierza. Nie jest konieczne przeprowadzanie kilku pomiarów w ciągu dnia. Niewskazane jest także badanie ciśnienia, gdy jesteśmy zdenerwowani, ponieważ wówczas pomiar będzie nienaturalnie zawyżony.

Na rynku jest spory wybór ciśnieniomierzy. Dzielą się one na manualne i elektryczne.

Ten pierwszy rodzaj jest już niedostępny w aptekach, można się z nimi spotkać jedynie w gabinetach lekarskich. Podobnie jak termometry, niektóre ciśnieniomierze manualne zawierają szkodliwą rtęć, dlatego też nie są dostępne do użytku domowego. Są bardzo dokładne, ale dość trudne w obsłudze, ponieważ ich użytkowanie wiąże się z ręcznym napompowaniem mankietu pomiarowego oraz późniejszym nasłuchiwaniem za pomocą lekarskich słuchawek tonów nad tętnicą ramieniową.

Ciśnieniomierze manualne sprężynowe (zegarowe) są łatwiejsze w obsłudze, ale mniej precyzyjne niż rtęciowe. Wymagają okresowej kalibracji. Również ten rodzaj ciśnieniomierza jest dostępny jedynie w placówkach medycznych.

W sklepach internetowych oraz stacjonarnych każdy pacjent ma możliwość nabyć ciśnieniomierz elektryczny. Również tutaj wyróżniamy kilka rodzajów tego urządzenia. Najprostszy podział wiąże się z umiejscowieniem mankietu. Można go założyć na nadgarstek lub ramię.

Jeśli decydujemy się na ciśnieniomierz nadgarstkowy, trzeba mieć świadomość możliwości pojawienia się zafałszowanego pomiaru związanego z zaburzeniami krążenia kończyny. Nieco dokładniejsze są ciśnieniomierze elektryczne naramienne. Wynik pojawia się na monitorze i nie wymaga odczytu za pomocą lekarskich słuchawek.

Ciśnieniomierze dzielą się również na półautomatyczne (wymagają nałożenia mankietu i napompowania go) oraz automatyczne ( pacjent zakłada mankiet i uruchamia pompowanie za pomocą jednego przycisku).

Najbardziej precyzyjnym urządzeniem pomiarowym jest manualny ciśnieniomierz elektryczny klasy Hi-end, jednak kosztuje około 700 zł. Tak wysoka cena jest przeszkodą dla większości pacjentów. W takiej sytuacji warto zainwestować w elektryczny ciśnieniomierz naramienny i pamiętać o prawidłowej technice nakładania mankietu, którego dolna część powinna znajdować się około 2-3 cm od łokcia. Mankiet nie powinien zbyt ściśle przylegać do ręki, najlepiej, gdy jest możliwe umieszczenie dwóch palców pod nim.

Jeśli wybierzemy ciśnieniomierz nadgarstkowy, trzeba pamiętać, aby podczas pomiaru dłoń była skierowana ku górze, a mankiet urządzenia powinien być umieszczony w odległości około 1,5 cm od dłoni.

W internetowych sklepach znajdziemy wiele ciśnieniomierzy producentów, takich jak Novamed, Braun, Omron czy Tech-Med. Rynek medyczny zawiera duży wybór tych urządzeń w różnych cenach, pozwalających na to, aby każdy mógł dokonywać pomiarów w domowych warunkach.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/cisnienie-novamed-1200x709.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/cisnienie-novamed-420x248.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,ciśnienie,zdrowieCiśnieniomierz jest przydatnym urządzeniem do domowych pomiarów, w które warto zainwestować w przypadku gwałtownych skoków lub spadków ciśnienia w ciągu dnia, czy też borykania się ze schorzeniem w postaci nadciśnienia tętniczego – choroby wymagającej stałego nadzoru i przyjmowania leków. Jeśli obserwujemy, że pojawiają się u nas wartości pomiarowe w okolicach...