Choroba Hashimoto – jakie wykonać badania?
Choroby tarczycy są obecnie coraz częściej diagnozowanym schorzeniem. Dotykają one głównie kobiet. Ich diagnostyka jest utrudniona, gdyż objawia się głównie złym samopoczuciem, które tłumaczymy sobie natłokiem obowiązków, nadmiarem stresu czy też zmęczeniem pracą, myśląc, że to nic poważnego. Ale czy na pewno tak jest?
Choroba Hashimoto – czym jest i jakie są jej objawy?
Choroba Hashimoto to choroba autoimmunologiczna polegająca na przewlekłym zapaleniu tarczycy, kiedy to nasz układ odpornościowy atakuje sam siebie. Tarczyca jest gruczołem odpowiadającym za produkcję hormonów, które regulują wiele funkcji kluczowych dla naszego funkcjonowania np. produkcję ciepła, metabolizm. Dlatego wszelakie odchylenia od jej prawidłowego działania powodują zaburzenia w zakresie właśnie tych procesów. Charakterystyczne objawy, które mogą zasygnalizować nam, że coś jest nie w porządku to:
- ciągłe zmęczenie;
- senność/ospałość;
- obrzęki twarzy;
- wypadanie włosów;
- sucha, blada skóra;
- nieregularne miesiączki;
- problemy z płodnością – niemożność zajścia w ciążę tudzież trudności w jej utrzymaniu;
- zaparcia;
- anemia;
- przyrost wagi;
- zaparcia;
- pogorszenie sprawności intelektualnej i trudności w koncentracji;
- ciągłe odczucie zimna;
- problemy ze snem;
- depresja;
- wahania nastroju.
Jakie badania wykonać, gdy podejrzewamy u siebie chorobę Hashimoto?
Jeżeli podejrzewamy u siebie choroby tarczycy powinniśmy rozpocząć od wizyty u lekarza i opowiedzeniu mu o swoich objawach. Skieruje nas w pierwszej kolejności na badania laboratoryjne, które określą parametry związane z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.
Jakie badania krwi wykonuje się przy diagnostyce chorób tarczycy?
- TSH – to podstawowe badanie, przy diagnostyce wszelkiego rodzaju problemów z tarczycą;
- przeciwciała anty-TPO i anty-TG – są to przeciwciała tarczycowe, dla diagnostyki choroby Hashimoto szczególne znaczenie ma aTPO;
- FT3 -trójdotyronina
- FT4 – tyroksyna.
Innym bardzo ważnym badaniem przy diagnostyce chorób tarczycy jest USG, które wykaże ewentualne powiększenie bądź zmniejszenie tegoż gruczołu.
Analiza wyników badań
W przypadku chorób tarczycy bardzo ważna jest całościowa analiza badań, którą powinien przeprowadzić lekarz endokrynolog. Niewielkie odchylenia, czy też nieprawidłowości jednego parametru wcale nie muszą świadczyć o chorobie.
Przy analizie wyników badań pod kątem Hashimoto, zauważyć możemy podwyższone przeciwciała anty-TPO. Mogą one występować samodzielnie lub z odchyleniami od normy pozostałych parametrów. W zależności od całościowych wyników lekarz podejmie decyzję o konieczności wdrożenia leczenia.
https://beauty-women.pl/choroba-hashimoto-wykonac-badania/https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/09/endolrynolog-1200x797.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/09/endolrynolog-420x279.jpgZdrowiechoroby,hashimoto,zdrowieChoroby tarczycy są obecnie coraz częściej diagnozowanym schorzeniem. Dotykają one głównie kobiet. Ich diagnostyka jest utrudniona, gdyż objawia się głównie złym samopoczuciem, które tłumaczymy sobie natłokiem obowiązków, nadmiarem stresu czy też zmęczeniem pracą, myśląc, że to nic poważnego. Ale czy na pewno tak jest? Choroba Hashimoto - czym jest i...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women
Dodaj komentarz