dziecko

Motywacja u człowieka jest rzeczą niezbędną. Bez niej bylibyśmy puści, nie dążylibyśmy do doskonałości. Aspekt motywacji jest najważniejszy już na samym początku życia człowieka. Dziecko, wystawione na działanie otaczającego go świata, może skutecznie budować coraz to większe pokłady motywacji, lub wręcz na odwrót – utracić ją niemalże całkowicie. W takim razie – jak skutecznie budować motywację wewnętrzną u dziecka? Zacznijmy jednak najpierw od samej definicji motywacji.

Motywacja zewnętrzna a wewnętrzna

Motywacja zewnętrzna u dziecka jest codziennością dla dziecka. Oparta jest ona na kontroli z zewnątrz (najczęściej przez rodziców) na podstawie wynagradzania i karania. Natomiast motywacja wewnętrzna jest zdolnością wrodzoną z którą rodzi się każdy człowiek. Dziecko z natury posiada wrodzoną potrzebę bycia w relacji, potrzebę autonomii i potrzebę kompetencji. Jest to fundament, od którego zależy dalszy rozwój motywacji wewnętrznej u dziecka. Łatwo to zaobserwować, gdyż dzieci naturalnie są chętne poznawania świata, osiągania najlepszych wyników i czerpania radości ze przeróżnych aktywności. Jednak jak łatwo się domyślić – motywację wewnętrzną można w prosty i szybki sposób skutecznie zabić u dziecka.

Motywacja wewnętrzna dzieli się dwa systemy. Pierwszy, który popycha nas do dążenia ku czemuś i drugi, który wręcz przeciwnie nas od tego odpycha. Kluczowa jest tutaj równowaga, którą należy zachować w obu systemach. Jak można się łatwo domyślić, równowagę tą najłatwiej jest budować właśnie u dzieci. Ogromny wpływ mają tutaj rodzice, którzy skutecznie powinni starać się ten balans utrzymać.

Budowanie motywacji wewnętrznej u dzieci

Tak jak wspominaliśmy, zachowanie odpowiedniej równowagi jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania dziecka w dalszym jego życiu. Najważniejszą rzeczą jest to, aby nie wystawiać dziecka na zbyt duży, wręcz przytłaczający stres. Nie należy jednak tego źle interpretować. Stres może mieć również działanie budujące – wręcz motywujące do dalszej walki dla dziecka. Kluczowa jest jednak tutaj relacja dziecka z rodzicem. W przypadku wystawienia dziecka na duży stres – rodzic powinien zadbać o odpowiednie wsparcie psychiczne dziecka. Zdrowe i ciepłe relacje na płaszczyźnie rodzic-dziecko potrafi przekuwać stres w budulec motywacji. Jest to naukowo udowodnione, że bezpieczna i wspierająca relacja dziecka z osobą dorosłą pozwala zmniejszyć poziom wydzielanego przez dziecko hormonu stresu. Tylko wtedy wówczas rozkwit dobrej motywacji jest możliwy. Gdy malutki człowiek widzi, iż poprzez swoje działania i akcje może wpływać na otaczający go świat, i że jest w stanie radzić sobie z wyzwaniami – pozwala mu to na energiczne dążenie do pożądanego przez niego celu. Tylko przy takim scenariuszu możliwy jest rozwój dwóch pozostałych zasobów u dziecka – kompetencji i autonomii, które bezpośrednio wiążą się z chęcią zdobywania doświadczenia i wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Ciepłe i wspierające relacje są kluczem dla sukcesu dorastającego dziecka.

Skontaktuj się ze specjalistą w dziedzinie budowania motywacji u dzieci.

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/girl-447701_640.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/girl-447701_640-420x282.jpgBeauty WomenZdrowiedziecko,motywacja,zdrowieMotywacja u człowieka jest rzeczą niezbędną. Bez niej bylibyśmy puści, nie dążylibyśmy do doskonałości. Aspekt motywacji jest najważniejszy już na samym początku życia człowieka. Dziecko, wystawione na działanie otaczającego go świata, może skutecznie budować coraz to większe pokłady motywacji, lub wręcz na odwrót - utracić ją niemalże całkowicie. W...