Bezpieczne usuwanie znamion
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy usuwać znamiona, a czy raczej poczekać. Jednak zasadą jest, że lepiej usunąć pieprzyk wcześniej zanim rozwinie się w coś groźniejszego. Znamiona mamy na różnych częściach ciała. Jedne są widoczne, gdyż występują, np. na twarzy, a inne ukryte pod ubraniami. Ważne jest to, że pieprzyki, których nie da się ukryć przed słońcem albo nam przeszkadzają, warto jest usunąć. O tym, w jaki sposób zostanie usunięty dany pieprzyk musi zadecydować dermatolog. Po określeniu jego koloru czy kształtu będzie mógł stwierdzić, czy jest on groźny, a czy raczej nie trzeba się nim martwić.
Na czym polega metoda ABCDE?
Pieprzyki inaczej nazywane są znamionami barwnikowymi, a stanowią one skupiska melanocytów, czyli komórek barwnikowych. W niektórych przypadkach za powstanie pieprzyka odpowiedzialne jest podłoże genetyczne, a w innych powstają one pod wpływem wirusów. Przy zmianach atypowych istnieje duże ryzyko pojawienia się czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Wtedy przydatna okazuje się być metoda ABCDE, która pozwoli określić znamiona na podstawie:
- A – asymetrii – jeśli znamię jest mniej asymetryczne, to istnieje większe ryzyko pojawienia się czerniaka;
- B – brzegów – zmiana atypowa będzie miała brzegi nieregularne;
- C – koloru – gdy występuje nierównomierny rozkład barwnika w obrębie znamienia;
- D – wielkości – pieprzyki, które mają powyżej 5 mm średnicy;
- E – ewolucji – są to zmiany wyglądu pieprzyka w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Jeśli znamiona na ciele spełniają jakieś z tych kryteriów, to warto od razu zgłosić się do dermatologa. Warto też zwrócić uwagę, czy z tego znamienia zaczyna lecieć krew albo sączy się też coś innego i czy pieprzyk swędzi lub łuszczy się.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Na stronie: http://chirurgplastyczny-krakow.pl/usuwanie-znamion/ można znaleźć informację na temat tego, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie pieprzyka, a w innych mogą pojawić się przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Wskazaniami do zabiegu są znamiona barwnikowe, które:
- znajdują się w miejscu drażnionym, np. na owłosionej skórze głowy, w miejscu, gdzie ociera się bielizna albo na stopie;
- zostały zakwalifikowane do wycięcia przez dermatologa na podstawie przeprowadzonego przez niego badania dermatoskopowego;
- które zmieniają się, np. rosną, zmienia się ich barwa, swędzą, krwawią albo mają na wierzchu strupka, który się nie goi;
- inne zmiany skórne, np. brodawki skórne, żółtaki na powiekach, kaszki.
Przed udaniem się na zabieg warto skonsultować się z lekarzem, który poinformuje o tym, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania, a są to:
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- uczulenie na lek znieczulający;
- skłonność do keloidów (przeciwwskazanie względne);
- ciąża i karmienie piersią, ponieważ w takim przypadku konieczna jest konsultacja z prowadzącym ginekologiem.
Usuwać czy nie usuwać?
Wiele osób jest zdania, że pieprzyków lepiej w ogóle nie ruszać i nie usuwać, ale, jak się okazuje, jest to niebezpieczny pogląd, który sprawia, że zostawiamy każdy pieprzyk w spokoju, a nawet ten zmieniający się. Reguła jest tutaj zupełnie odwrotna, ponieważ lepiej pozbyć się pieprzyka wcześniej niż czekać na to, co się z nim stanie. Ten mit o groźnym usuwaniu pieprzyków sprawia, że ludzie czekają i nie usuwają niebezpiecznej zmiany, która może przerodzić się w czerniaka. Mit ten powstał w związku z tym, że ludzie właśnie za późno zgłaszali się do lekarza i usunięcie pieprzyka w ogóle nie mogło już pomóc. Można również usuwać pieprzyki ze względów estetycznych.
Z pieprzykiem warto wybrać się do odpowiedniego specjalisty, który na podstawie badania, czyli oceny koloru i kształtu pieprzyka będzie mógł stwierdzić, czy jest on bezpieczny, a czy może przekształcić się w nowotwór. Lekarz podczas badania może również posłużyć się dermatoskopem, a jest to urządzenie, które przykłada się do pieprzyka i ogląda się go w dwudziestokrotnym powiększeniu. Ale warto wiedzieć, że takie badanie nie gwarantuje stuprocentowej pewności dotyczących charakteru zmiany. Taką pewność daje tylko badanie histopatologiczne. Jeśli pieprzyk usunie się metodą chirurgiczną, ponieważ laser zniszczyłby materiał, to możliwe jest jego oddanie do badania do laboratorium. Tam będzie możliwe sprawdzenie, czy pieprzyk był groźny czy nie.
https://beauty-women.pl/bezpieczne-usuwanie-znamion/https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/07/znamię-1200x799.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/07/znamię-420x280.jpgZdrowiepieprzyki,zdrowie,znamionaWiele osób zadaje sobie pytanie, czy usuwać znamiona, a czy raczej poczekać. Jednak zasadą jest, że lepiej usunąć pieprzyk wcześniej zanim rozwinie się w coś groźniejszego. Znamiona mamy na różnych częściach ciała. Jedne są widoczne, gdyż występują, np. na twarzy, a inne ukryte pod ubraniami. Ważne jest to, że...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women
Dodaj komentarz