bawełna

Bawełnę zna chyba każdy. Nie każdy jednak wie, że bawełna sama w sobie nie jest jeszcze dzianiną, ale jedynie jednym z jej komponentów. Bawełnę można dowolnie łączyć z innymi włóknami. Dowiedz się, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola bawełny i jak wykorzystywana jest ona dziś.

Skąd się bierze bawełnę?

Bawełnę – dzianinę – wytwarza się z bawełny – rośliny. Bawełna, jako krzew znana i uprawiana jest na całym świecie za wyjątkiem Antarktydy.

Pierwsze wykorzystanie bawełny miało miejsce aż 8000 lat temu przez Indian. Od 5000 lat wykorzystywana jest w Chinach i Indiach. Do Europy bawełna trafiła dopiero w okresie średniowiecza.

Początkowo bawełna służyła za paszę dla zwierząt oraz surowiec budowlany. Z czasem jednak poznane zostały jej właściwości włókiennicze i zaczęła zastępować len, wełnę oraz konopie wykorzystywane dotychczas, jako jedyne surowce do produkcji tkanin. Obecnie bawełna jest jednym z komponentów w mieszankach tekstylnych.

Bawełna, jako dzianina – jej właściwości i zastosowanie

Bawełna, jako roślina, występuje na terenach mało nawodnionych. Oznacza to, że sama w sobie zawiera niewiele wody, dzięki czemu podczas przetwarzania traci zaledwie ok 10% masy.

W przemyśle tekstylnym bawełna jest najbardziej popularnym włóknem z racji na swoje właściwości absorpcyjne (czyli doskonale łączy się oraz wchłania), jak też ze względu na swoją miękkość. Jest stosowana w mieszankach z wełną, lnem i innymi włóknami.

Bawełna dzięki swojej charakterystycznej strukturze, idealnie nadaje się na przędzę (półprodukcji do produkcji tkanin), ale również posiada naturalną trwałość, wytrzymałość, zdolność absorpcji i elastyczność.

W przemyśle bawełna wykorzystywana jest niemal w każdym obszarze. Z racji na swój skład – celulozę – jest włóknem o wszechstronnym zastosowaniu. Występuje w produkcji dzianin, sieci rybackich, przemyśle farmaceutycznym (bandaże, opatrunki itp.), filtrach do kawy, papierze a nawet w prochu strzeleckim. Ponadto bawełna stanowi dobrej jakości karmę dla zwierząt hodowlanych.

Bawełna a jakość tkanin

Dzianiny produkowane z bawełny nawet, jeżeli mają w składzie 100% tego komponentu, wcale nie muszą wyróżniać się najlepszą jakością. Wszystko zależne jest od gęstości włókien, z których później wytwarzana jest tkanina.

Najlepsze dziewiarnie oferujące bawełnę wysokiej jakości należą do Izby Bawełny, skąd otrzymują certyfikat i zostają wpisane na listę członków, co daje im nobilitację, a ich kontrahentom pewność, że nabywają tkaniny najlepszej jakości.

Na liście członków Izby Bawełny znajduje się wiele polskich firm. To najlepszy dowód na to, że polska produkcja i polska jakość są doceniane, trwałe i warte wspierania przez przedsiębiorstwa korzystające z komponentów włókienniczych.

Poszukując odzieży szytej przy użyciu polskich tkanin, warto rozpoznać marki produkujące odzież patriotyczną i tożsamościową. Jedną z nich jest Red Is Bad – firma gwarantująca w pełni polską produkcję przy użyciu polskich komponentów, zapewniając tym samym polską jakość swoich wyrobów.

Źródło: Red is Bad – bluzy patriotyczne

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/bawelna-1200x800.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/bawelna-420x280.jpgBeauty WomenLifestylebawełna,ciekawostki,koszulkiBawełnę zna chyba każdy. Nie każdy jednak wie, że bawełna sama w sobie nie jest jeszcze dzianiną, ale jedynie jednym z jej komponentów. Bawełnę można dowolnie łączyć z innymi włóknami. Dowiedz się, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola bawełny i jak wykorzystywana jest ona dziś. Skąd się bierze bawełnę? Bawełnę...