mity

Choć soczewki kontaktowe są powszechnie dostępne od co najmniej kilkunastu lat, wciąż funkcjonuje bardzo wiele mitów na ich temat, które albo nie są prawdą, albo maja z prawdą bardzo mało wspólnego. Dziś postanowiliśmy się z nimi rozprawić raz na zawsze! Poniżej prezentujemy listę najpowszechniejszych mitów na temat soczewek kontaktowych i wyjaśniamy dlaczego nie mają one pokrycia w rzeczywistości.

Mit 1 – Soczewki nigdy nie dorównają okularom

To, że coś zostało wynalezione wcześniej, wcale nie oznacza, że jest lepsze – jest po prostu inne. W rzeczywistości soczewki są tak samo dobre jak okulary, a w wielu przypadkach widzi się w nich nawet lepiej. Jak to możliwe? Z prostej przyczyny – soczewka koryguje wadę na samej powierzchni oka – porusza się wraz z rogówką i jest bardzo stabilna. Tymczasem okulary, które znajdują się w pewnej odległości od naszego narządu wzroku, poruszają się i czasem nie dają pełnego pola widzenia. Dodatkową przewagą soczewek nad okularami jest to, że jeśli zostaną odpowiednio zaaplikowane, to praktycznie nie ma możliwości by wypadły, uszkodziły się czy zaparowały.

Mit 2 – Soczewki są bardzo drogie

Ten mit pokutuje jeszcze od czasów, gdy soczewki kontaktowe były absolutną nowością – wówczas rzeczywiście mogli sobie na nie pozwolić nieliczni. Dziś jednak technologia ich wytwarzania tak bardzo wyewoluowała, że ich cena jest bardzo przystępna – miesięczny koszt użytkowania to mogą być nawet okolice 1 zł. Wszystko więc zależy od naszych preferencji.

Mit 3 – Soczewka może przemieścić się za gałkę oczną

Takie przekonanie na szczęście jest coraz rzadziej spotykane, gdyż ludzie są coraz bardziej świadomi tej metody korekcji wad wzroku, ale wciąż jeszcze funkcjonuje. Niektórzy boją się, że soczewka przemieści się na naszej gałce ocznej i usadowi się w jej tylnej części, do której nie będziemy mieć dostępu. Oczywiście uspokajamy – ludzkie oko jest zbudowane w taki sposób, że nie ma najmniejszej możliwości, by soczewka swobodnie się po nim poruszała (chroni nas przed tym specjalna membrana). Jedyne miejsce, gdzie mogłaby się ona przesunąć, znajduje się pod powieką, jednak takie przypadki są bardzo rzadkie.

Mit 4 – soczewek nie można używać przy astygmatyzmie i prezbiopii

Osoby cierpiące na prezbiopię, czyli zaburzenie widzenia związane ze starczym wiekiem, mogą bez przeszkód nosić szkła kontaktowe. Mało tego, soczewki są bezpiecznym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku – nawet niemowlęcym. Jeszcze więcej wątpliwości narosło wokół astygmatyzmu – owszem, konieczne jest tutaj zakupienie nieco droższych soczewek torycznych, ale dzięki nim śmiało z okularów mogą zrezygnować również ludzie z tą przypadłością.

Mit 5 – soczewek nie możemy nosić całą dobę

To bardzo popularny mit. Prawdą jest, że aby móc nosić soczewki w trybie ciągłym, trzeba zakupić ich specjalny rodzaj, ale nie ma przeciwwskazań, by móc mieć je na sobie przez całą dobę. Mało tego, współczesne soczewki są tak zaawansowane technologicznie, że pod warunkiem ich odpowiedniej aplikacji i pielęgnacji (co wcale nie zajmuje tak wiele czasu, jak sądzą niektórzy), można w nich uprawiać sporty, a nawet pływać – bez obaw o jakość wzroku i stan soczewki.

Mit 6 – soczewki mogą nosić tylko osoby mające wadę wzroku

Nie jest to prawdą, gdyż istnieje cała gama tzw. soczewek „zerówek” (podobnie jak w okularach), które nosi się tylko dlatego, by… zmienić kolor oczu. I wcale nie wygląda to nienaturalnie – wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać (podkreślenie naturalnej barwy tęczówki czy stworzenie zupełnie nowej). Warto również wiedzieć, że noszenie soczewek o mocy zerowej nie wpłynie w żaden sposób negatywnie na nasze oczy – nie zostaną one wysuszone, a dzięki żelowej strukturze soczewki do gałki na pewno dostanie się odpowiednia ilość tlenu.

Noszenie soczewek kontaktowych było kiedyś synonimem luksusu, potem modą, a dziś dla wielu osób jest koniecznością. W czasach, gdy nasz wygląd w dużej mierze świadczy o nas, dbałość o każdy element aparycji jest bardzo ważny – między innymi dlatego niektórzy decydują się na porzucenie okularów. Inna sprawa, że soczewki są dziś opcją bardzo wygodną, bezpieczną i już stosunkowo tanią. Dlatego jeśli zastanawialiście się nad ich zastosowaniem, mamy nadzieję, że rozwianie powyższych mitów pomogło Wam w podjęciu decyzji.

Artykuł został napisany we współpracy z portalem Doktor Marchewka

https://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/doktormarchewka.jpghttps://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/01/doktormarchewka-420x159.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,mity,oczy,soczewki,zdrowieChoć soczewki kontaktowe są powszechnie dostępne od co najmniej kilkunastu lat, wciąż funkcjonuje bardzo wiele mitów na ich temat, które albo nie są prawdą, albo maja z prawdą bardzo mało wspólnego. Dziś postanowiliśmy się z nimi rozprawić raz na zawsze! Poniżej prezentujemy listę najpowszechniejszych mitów na temat soczewek kontaktowych...