stopy

Hiperkeratoza to inaczej zmiany skórne występujące na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka, z którymi pacjenci często trafiają do gabinetu podologicznego. Nieodpowiednia pielęgnacja zrogowaciałych pięt często ma bardzo negatywne skutki, takie jak np. tworzenie się ran i pęknięć, które znacząco utrudniają chodzenie. Powstawanie tego typu urazów może prowadzić do różnego rodzaju zakażeń, ze względu na łatwość, z jaką drobnoustroje przenikają przez zranioną skórę. Jak dbać o stopy, aby nie dopuścić do takich sytuacji?

Jaka jest przyczyna bolesnych i zrogowaciałych pięt?

Aby zrozumieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja stóp dobrze jest zapoznać się najpierw z mechanizmem powstawania hiperkeratozy. Proces rogowacenia naskórka jest zwykle następstwem narażenia na tzw. miejscowe czynniki podrażniające. Ze względu na fakt, że stopy to części ciała najbardziej podatne na otarcia i urazy, hiperkeratozę uznaje się za chorobę skóry – właśnie stóp. Do najczęstszych objawów hiperkeratozy należą:

  • Modzele – odciski niepowodujące bólu

  • Nagniotki – odciski powodujące ból

Do głównych przyczyn powstawania zrogowaciałych pięt należą zwykle: źle dobrane obuwie, zniekształcenia i deformacje stopy, intensywny wysiłek i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Mogą być jednak także następstwem reakcji alergicznych, niedoboru witamin, nieodpowiedniej pielęgnacji i higieny czy też nadmiernej potliwości stóp. Lista czynników, które mogą doprowadzić do suchości, łuszczenia się i rogowacenia skóry podeszwy oraz pięt jest bardzo długa. Dobrze jednak pamiętać, że powyższe objawy mogą występować także przy chorobach przewlekłych, takich, jak np. atopowe zapalenie skóry, cukrzyca czy reumatyzm.

Kosmetyki do pielęgnacji zrogowaciałych pięt

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z hiperkeratozą, czy po prostu zmianami skórnymi, które pojawiają się jednorazowo, należy pamiętać o ich stosownej pielęgnacji. Skład kremów do stóp zwykle jest podobny do kremów, które przeznaczone są do skóry dłoni, ale to w tych pierwszych występuje wyższa koncentracja substancji aktywnych. Preparatem, który zawiera silnie regenerujące i natłuszczające składniki (witamina E + gliceryna) jest np. krem przeciw zrogowaceniom http://shefoot.pl/pl/produkty-konsumenckie/krem-przeciw-zrogowaceniom/. Kluczowym składnikiem kosmetyku jest cenny kwas glikolowy, który skutecznie wspomaga proces złuszczania martwego naskórka i długotrwale nawilża wysuszoną skórę. Dodatkowo, masło shea i alantoina mogą także pomóc odbudować barierę hydro-lipidową, zmiękczyć naskórek oraz przyspieszyć gojenie się mikropodrażnień i głębszych ran tworzących się na zrogowaciałych piętach.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/piekne-stopy-1200x867.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/piekne-stopy-420x303.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,hiperkeratoza,zdrowieHiperkeratoza to inaczej zmiany skórne występujące na skutek nadmiernego rogowacenia naskórka, z którymi pacjenci często trafiają do gabinetu podologicznego. Nieodpowiednia pielęgnacja zrogowaciałych pięt często ma bardzo negatywne skutki, takie jak np. tworzenie się ran i pęknięć, które znacząco utrudniają chodzenie. Powstawanie tego typu urazów może prowadzić do różnego rodzaju...