witamina b

Witamina B6 jest jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. Co nam grozi, jeśli w naszym organizmie będzie jej za mało? W jakich produktach jest jej najwięcej?

Czym jest witamina B6?

Witamina B6 to substancja rozpuszczalna w wodzie, występująca w sześciu związkach, które podlegają wzajemnym przekształceniom (pirydoksyna, pirydoksamina, pirydoksal i estry fosforanowe tych związków). Witamina B6 po spożyciu wchłania się do organizmu poprzez przewód pokarmowy, a magazynuje się w mięśniach i wątrobie pod postacią fosforanu pirydoksalu.
Ta ważna witamina ma wiele funkcji w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, wpływa na pracę serca, ciśnienie krwi, skurcze mięśni i naszą odporność.

Funkcje witaminy B6

Bez witaminy B6, nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, ponieważ ta witamina odpowiada za wiele rzeczy w naszym ciele, dzięki którym czujemy się dobrze i zdrowo. Substancja ta bierze udział w procesach przemiany aminokwasów, węglowodanów i tłuszczów, odgrywa ważną rolę w syntezie, m.in. hemoglobiny, ale i innych enzymów i hormonów. Witamina B6 wpływa także na łagodzenie skutków ubocznych niektórych leków, wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, zapobiega wypadaniu włosów i powstrzymuje skurcze mięśni. Ponadto, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca oraz układ nerwowy, a według badań wpływa pozytywnie również na zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona u osób, które palą papierosy.

Czym grozi niedobór i gdzie szukać źródeł witaminy B6

Pierwsze niedobory witaminy objawiają się stanami depresyjnymi, pogorszeniem sprawności myślenia, stanami zapalnymi skóry, podrażnieniem ścian jamy ustnej oraz języka. Osoba z niedoborem tej witaminy może odczuwać także drżenie ciała i cierpieć na anemię. Niedobór powoduje również zwiększenie ryzyka zachorowań na raka i przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Jeśli podejrzewamy u siebie, że mamy za mało witaminy B6, możemy sięgnąć po preparaty dostępne na rynku. Takie firmy, jak Aflofarm czy Olimp Labs mają bogatą ofertę suplementów diety, w skład których wchodzi witamina B6. Nic nie zastąpi nam jednak zbilansowanej diety, w skład której powinny wchodzić kasze, warzywa strączkowe, pełnoziarniste pieczywo. Bogaty w witaminę B6 jest również drób, np. indyk czy kurczak.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/witamina-b-1200x900.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/witamina-b-420x315.jpgBeauty WomenZdrowiewitaminy,zdrowieWitamina B6 jest jedną z najważniejszych witamin w naszym organizmie i odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie. Co nam grozi, jeśli w naszym organizmie będzie jej za mało? W jakich produktach jest jej najwięcej? Czym jest witamina B6? Witamina B6 to substancja rozpuszczalna w wodzie, występująca w sześciu związkach, które podlegają wzajemnym...