mieszkanie

Stylistyka retro znajduje w Polsce coraz większą liczbę wielbicieli. Cenią oni sobie ponadczasowy urok poszczególnych mebli i przedmiotów, a także niepowtarzalny efekt, jaki można dzięki nim uzyskać. Wyróżnienie się stylem vintage nie jest jednak sprawą prostą – wymaga spójności w podejmowaniu decyzji dotyczących aranżacji wnętrz i umiejętności dobierania poszczególnych elementów. O czym zatem należy pamiętać, by dobrze urządzić mieszkanie meblami w stylu retro?

Po pierwsze cierpliwość

Przede wszystkim należy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Urządzanie mieszkania w stylu vintage nie jest możliwe „od ręki”, gdyż jest praktycznie niemożliwe, by w jednym momencie znaleźć wszystkie pasujące do siebie przedmioty z minionych dekad. Trzeba szeroko zakrojonych poszukiwań, a czasem czekania, aż jakieś interesujące nas perełki dopiero „wypłyną” na rynku. Swój research warto rozpocząć od sklepów i targów ze starociami w naszej najbliższej okolicy. Tam możemy zobaczyć i dotknąć interesujące nas meble, w związku z czym warto tam szczególnie mocno zwrócić uwagę na większe przedmioty codziennego użytku. Z kolei jeśli chodzi o dodatki, to największy ich wybór znajdziemy w Internecie. Działają tam sklepy, których zbiory zawierają setki, albo i tysiące przedmiotów z tzw. „duszą”. Jednym z nich jest patyna.pl – stali klienci tego portalu zwracają szczególną uwagę na wysoką jakość wystawianych tam przedmiotów (są one przed wystawieniem do sprzedaży każdorazowo poddawane renowacji) oraz bardzo rozsądne, odpowiadające ich wartości ceny.

Styl i smak

Kiedy już znajdziemy interesujące nas elementy wyposażenia, to musimy zabrać się za ich aranżację. Sęk w tym, żeby nie popaść w swoistą kakafonię stylów. Starsze przedmioty mogą pochodzić z różnych dekad a nawet epok, a przecież nie wszystko do wszystkiego pasuje. Powinniśmy zachować umiar i nie próbować przerobić na vintage każdego pojedynczego przedmiotu w naszej sypialni czy łazience. Czasem wystarczy tylko mały detal, by nadać całości odpowiedniego charakteru. Subtelna lampka stołowa lub niewysokie biurko na toczonych nóżkach prawdopodobnie idealnie sprawdzą się w tej roli.

Każde pomieszczenie można zaaranżować

Istnieje powszechne, choć błędne przekonanie, że niektórych pomieszczeń w mieszkaniu nie da się zaaranżować w stylu retro. Mowa tu na przykład o kuchni czy łazience. Bo o ile sypialni czy salonowi łatwo nadać charakteru dzięki zastosowaniu stylowych foteli, puf, kanap, dywanów czy lamp, o tyle w innych lokalizacjach sprawa nie jest już taka prosta. Pamiętajmy jednak, że nie tylko meble decydują o charakterze pomieszczenia. Jeśli chcemy zachować spójność stylów między salonem a kuchnią, to zawsze możemy zastosować ściankę pokrytą kaflami na ich granicy. Po sąsiedzku świetnie sprawdzi się drewniany stół oraz krzesła z kwiecistymi pokrowcami. A jeśli to wciąż będzie za mało, to detale w postaci retro flakonów czy młynka do kawy świetnie dopełnią dzieła. W zasadzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i ogólna konwencja.

Zaaranżowanie mieszkania w stylu retro jest swego rodzaju sztuką. Bo o ile inne, klasyczne stylistyki posiadają dość jasne wytyczne, o tyle vintage jest kategorią tak pojemną, że zawiera w sobie tysiące przedmiotów, w tym antyków, które odpowiednio ze sobą zestawione mogą tak naprawdę tworzyć mnóstwo różnych kombinacji. Sęk w tym, byśmy mieli odpowiednio przemyślaną wizję własnego mieszkania i konsekwentnie ją realizowali – nawet, jeśli na efekty trzeba będzie poczekać kilka tygodni czy miesięcy.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/patyna.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/patyna-420x160.jpgBeauty WomenLifestyledom,mieszkanie,retroStylistyka retro znajduje w Polsce coraz większą liczbę wielbicieli. Cenią oni sobie ponadczasowy urok poszczególnych mebli i przedmiotów, a także niepowtarzalny efekt, jaki można dzięki nim uzyskać. Wyróżnienie się stylem vintage nie jest jednak sprawą prostą – wymaga spójności w podejmowaniu decyzji dotyczących aranżacji wnętrz i umiejętności dobierania poszczególnych...