biegunka

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne i odpowiada za prawidłowy stan gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ulega ona zaburzeniu, to cierpi na tym cały organizm, w tym układ nerwowy i pokarmowy. Jak rozpoznać, że organizm się odwadnia? Jak temu zapobiec?

Biegunka a odwodnienie organizmu

Jedną z przyczyn odwodnienia organizmu jest biegunka. Nawet krótkotrwałe rozwolnienie może doprowadzić do niebezpiecznego zmniejszenia stanu wody w organizmie. Niektóre  z objawów odwodnienia organizmu to:

– wzmożone pragnienie

– suchość w ustach

– osłabienie organizmu

– senność

– drażliwość

– cienie pod oczami

– blada skóra

– obniżone ciśnienie krwi

– ciemniejszy kolor moczu

Długotrwała biegunka może prowadzić do ciężkiego odwodnienia, które przyczynia się do nasilenia wymienionych wyżej objawów, a nawet do utraty świadomości. Dlatego bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości płynów oraz przyjmowanie suplementów zapewniających odpowiedni poziom elektrolitów (w tym soli wapnia, magnezu, sodu czy potasu). Odpowiednie nawodnienie pomoże też w walce z biegunką, zapobiegnie zaparciom i złemu samopoczuciu.

Jakie szkody może spowodować upał, biegunka i wysiłek fizyczny?

Konsekwencje odwodnienia mogą być bardzo groźne dla ludzkiego organizmu. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak biegunka, upał czy nadmierny wysiłek mogą wyczerpać organizm i odwodnić go, przyczyniając się do wielu niebezpiecznych i nieprzyjemnych dolegliwości. Senność i rozdrażnienie to dopiero początek nieprzyjemnych objawów odwodnienia organizmu. Niedobór wody przyczynia do zaburzeń pracy nerek, a to z kolei może spowodować zapalenie pęcherza moczowego. Upał i biegunka są szczególnie niebezpieczne dla osób mających problemy z sercem. Odwodnienie organizmu wpływa na zagęszczenie krwi, a to z kolei może nawet prowadzić do zawału. Niedobór wody wpływa też niekorzystnie na układ pokarmowy. Wzdęcia i zaparcia mogą być skutkiem odwodnienia organizmu. Aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia, należy dostarczać organizmowi co najmniej 2 litry wody dziennie. Podczas biegunki warto pić więcej wody. Podobnie podczas upałów. Zaleca się by na każdy stopień powyżej 37° zwiększyć ilość pitej wody o 250ml. Aby się nie odwodnić, należy pić wodę, najlepiej niegazowaną, naturalne soki czy napary z ziół. Nie zaleca się picia alkoholu, kawy oraz mocnej herbaty. Warto też sięgnąć po owoce i warzywa, które również korzystnie wpływają na gospodarkę wodną-elektrolitową.

 

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/06/biegunka-1200x800.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/06/biegunka-420x280.jpgBeauty WomenZdrowieodwodnienie,woda,zdrowieOdpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne i odpowiada za prawidłowy stan gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ulega ona zaburzeniu, to cierpi na tym cały organizm, w tym układ nerwowy i pokarmowy. Jak rozpoznać, że organizm się odwadnia? Jak temu zapobiec? Biegunka a odwodnienie organizmu Jedną z przyczyn odwodnienia organizmu jest biegunka. Nawet krótkotrwałe...