xenna

Najpopularniejszym schorzeniem końcowego odcinka przewodu pokarmowego są hemoroidy. Jednak równie uciążliwą przypadłością, z którą zmaga się spora część społeczeństwa jest szczelina odbytu. Warto wiedzieć jak jej zapobiegać oraz jak sobie z nią radzić w razie konieczności. W poniższym artykule przedstawiamy informacje na temat szczeliny odbytu.

Szczelina odbytu – nieprzyjemna dolegliwość

Szczelina odbytu jest chorobą końcowego odcinka układu pokarmowego człowieka. W przypadku tej części ciała schorzeniem pojawiającym się z większą częstotliwością są hemoroidy. Jednak szczelina odbytu również może być przyczyną pojawiania się krwawienia z odbytu, a także jedną z głównych powodów bólu w tych okolicach. Warto poznać przyczyny tej choroby, dzięki czemu będzie można zyskać wiedzę, jak jej unikać.

Przyczyny choroby

Powodów pojawienia się tej choroby może być wiele. Przede wszystkim może ona wystąpić u osoby, która oddaje dość często twardy stolec. W takim przypadku dochodzi do mechanicznego rozciągnięcia odbytu, w wyniku czego może ulec rozerwaniu jego warstwa wewnętrzna. Inną przyczyną choroby bywa także inny typ stolca – luźny stolec biegunkowy. W trakcie oddania takiego stolca dochodzi do chemicznego podrażnienia odbytu, który może stać się bardziej podatny na pęknięcia, w wyniku których powstanie szczelina odbytu.
Inne przyczyny mogące powodować chorobę:
• zaparcia
• częste uprawianie seksu analnego
• długo trwający poród
• wrzody jelita
• zakażenie gruczołów odbytu.

Objawy choroby

Podstawowym objawem opisywanej choroby jest przede wszystkim ból w okolicach odbytu. Najczęściej ból ten występuje w sytuacji, gdy chory chce się wypróżnić oraz gdy utrzymuje się do kilkunastu lub kilkudziesięciu minut po oddaniu stolca. Kolejnym objawem jest krwawienie z odbytu, które także występuje podczas opróżniania się. Jednak z reguły krwawienie spowodowane dolegliwością nie jest zbyt intensywne, jedynie w niewielkim procencie przypadków może dojść do krwawienia, które jest obfite. Krwawienie jest zauważalne najczęściej na papierze toaletowym, czasem na bieliźnie. Jako inne objawy szczeliny odbytu wymienić należy: świąd oraz pieczenie w okolicach odbytu, czy dość silne parcie na stolec.

Leczenie

Najczęściej szczelinę odbytu należy leczyć zachowawczo. W większości przypadków choroba nie jest bardzo uciążliwa i rany w odbycie mogą się zagoić bez większych trudności. Żeby przyspieszyć leczenie można zastosować leki, które zmiękczają oddawany stolec. W przypadku zbyt ostrego bólu chory zastosować może leki, które działają przeciwbólowo – mogą to być czopki łagodzące ból.
Leczenie chirurgiczne w przypadku omawianej choroby nie jest zbyt częste. Jeżeli u chorego występuje naprawdę obfite krwawienie, które utrzymuje się przez długi czas, a leki nie skutkują, może dojść do takiej konieczności. Zabieg związany z leczeniem dolegliwości jest dość prosty, wykonuje się go przy miejscowym znieczuleniu. Pamiętajmy jednak, że większość przypadków szczeliny odbytu ma łagodny przebieg i raczej nie grozi nam operacja.

Jak zapobiegać?

W celu zapobieżenia wystąpieniu choroby należy przede wszystkim regularnie się wypróżniać, a także zapewnić odpowiednią higienę okolic odbytu. Dobrze jest pić spore ilości płynów każdego dnia oraz stosować diety, które są bogate w błonnik. W przypadku pojawiających się zaparć, można stosować odpowiednie leki, np. Forlax, Xenna czy Dicopeg. Innymi wskazówkami profilaktycznymi mogą być:
• ograniczenie seksu analnego
• unikanie silnego parcia na stolec
• w razie potrzeby dobrze jest stosować substancje, które rozmiękczą stolec.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/xenna.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/03/xenna-420x284.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,zdrowieNajpopularniejszym schorzeniem końcowego odcinka przewodu pokarmowego są hemoroidy. Jednak równie uciążliwą przypadłością, z którą zmaga się spora część społeczeństwa jest szczelina odbytu. Warto wiedzieć jak jej zapobiegać oraz jak sobie z nią radzić w razie konieczności. W poniższym artykule przedstawiamy informacje na temat szczeliny odbytu. Szczelina odbytu – nieprzyjemna dolegliwość Szczelina...