sprzątanie

Wiele osób na samą myśl, że czeka ich sprzątanie, nie chce wracać do domu. Tym bardziej jeśli doceniają oni porządek i zdają sobie sprawę z tego, że bez tej czynności nie będą w stanie normalnie funkcjonować w swoich czterech ścianach. Sposobów aby przekonać się do sprzątania jest kilka i najlepiej wykorzystywać je wszystkie, jeżeli chcemy szybko zobaczyć efekty. I wcale jednym z nich nie będzie studencka sesja – czyli okres wzmożonego zainteresowania porządkami w mieszkaniach studenckich.

1. Wybierz odpowiedni czas

Odpowiedni czas to jedna z podstawowych rzeczy o jaką powinieneś zadbać. Jeżeli decydujesz się na sprzątanie późnym wieczorem to możesz być pewny, że prędzej spędzisz ten czas przed telewizorem albo na wyjściu ze znajomymi. Nie planuj sprzątania podczas urlopu – wszak jest to okres, kiedy masz odpocząć, a nie męczyć się z brudnymi podłogami i kurzem na szafach. Nie ma zresztą nic gorszego niż frustracja po powrocie z takiego „wypoczynku” ze świadomością, że nadprogramowe godziny spędziliśmy na kolejnym rodzaju pracy. Kiedy zatem zabrać się za porządki? Najlepiej zrobić to w którąś sobotę już z samego rana. Wtedy nie jesteśmy jeszcze zmęczeni oraz może nas motywować możliwość miłego spędzenia wieczoru w wysprzątanym i pachnącym mieszkaniu.

2. Planuj porządki

Wyznacz sobie konkretne godziny, w których skończysz sprzątać dane pomieszczenie czy też szafę lub biurko. Kiedy ten czas minie, oceń efekty swojej pracy. Jeżeli zmieścisz się w czasie to możesz się nagrodzić – kawałkiem ciasta czy chwilą odpoczynku. Taki sposób motywowania się zwykle przynosi zaskakująco dobre rezultaty. Jest również podstawą do złapania systematyczności.

3. Rób dwie rzeczy naraz

Aby sprzątanie mijało w przyjemnej atmosferze pomyśl, co możesz robić w trakcie. Dla jednych będzie to słuchanie muzyki, dla drugich nagrań po angielsku, a jeszcze dla innych chwila wyciszenia się. Takie korzystanie z dwóch rzeczy naraz powoduje, że nie traktujemy porządków jako czasu zmarnowanego, a samo sprzątanie uważamy za bardziej efektywne. Pomyśl też które czynności możesz skrócić – na przykład pranie możesz robić w tej samej chwili co ścieranie kurzy.

4. Zacznij od najgorszego

Większość osób zabiera się do sprzątania od złej strony – na początek biorą sobie proste czynności i łatwe w uporządkowaniu pomieszczenia, gdzie sprzątania jest niewiele. To prosta droga do totalnego zniechęcenia – z czasem będzie ubywało nam sił i motywacji, a świadomość tego, że najgorsze jeszcze przed nami, tylko pogłębi ten stan. Dlatego zawsze warto zacząć od największego wyzwania, czyli tych najbardziej zabrudzonych powierzchni i zagraconych pomieszczeń. Uzbierała się sterta naczyń w zlewie, z przypaloną patelnią na czele? A może szafa czeka już miesiąc na generalne porządki połączone z prasowaniem? Staw temu czoła na starcie, a na koniec zostaw sobie najłatwiejsze rzeczy. Zawsze będziesz mógł sobie potem powiedzieć, że masz „z górki”.

5. Zainwestuj w odpowiedni sprzęt

Przygotuj sobie odpowiednie detergenty, ścierki i wszystko to, co będzie ci potrzebne do sprzątania. A jeśli czujesz, że brakuje Ci części „oręża”, to najpierw zrób większe zakupy. Może czas wymienić stary mop na nowy, dzięki któremu szybciej wyczyścisz podłogę? A może warto wreszcie zainwestować w mocniejszy płyn do podłóg? Pamiętaj tylko, by detergentów zawsze używać zgodnie z ich przeznaczeniem –  w przeciwnym wypadku narażasz się na uszkodzenie nawierzchni bądź nieefektywne sprzątanie. To spowoduje dłuższy czas spędzony ze ścierką w ręce i wywoła dodatkową frustrację.

Prawdopodobnie nie da się całkowicie polubić sprzątania, choć niektórzy twierdzą, że w ten sposób relaksują się po ciężkim tygodniu pracy umysłowej – prawdopodobnie działa tu podobny mechanizm, co w przypadku aktywnego wypoczynku w siłowni. Jednak dla większości z nas porządki domowe są smutną koniecznością. Warto zatem spróbować je sobie urozmaicić, przyspieszyć albo spowodować, by czas ten niósł za sobą jakiś dodatkowy efekt. Być może wtedy łatwiej będzie nam przejść przez ten przykry obowiązek.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/02/sprzątanie.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/02/sprzątanie-420x280.jpgBeauty WomenLifestyledom,obowiązki,sprzątanieWiele osób na samą myśl, że czeka ich sprzątanie, nie chce wracać do domu. Tym bardziej jeśli doceniają oni porządek i zdają sobie sprawę z tego, że bez tej czynności nie będą w stanie normalnie funkcjonować w swoich czterech ścianach. Sposobów aby przekonać się do sprzątania jest kilka i...