guma

Cukier to tzw. puste kalorie, czyli brakuje w nim jakichkolwiek wartości odżywczych, co więcej wypłukuje z organizmu witaminy i substancje mineralne. Trudno w to uwierzyć zważając na fakt, że cukier jest produkowany z rośliny- buraka cukrowego. Jedynym walorem jest słodki smak, który uzależnia.

Cukier jest szybkim źródłem energii, zatem dlaczego jest szkodliwy?

Skutki, jakie wywołuje cukier w organizmie ludzkim, są rozległe. Spożywając słodzone posiłki i napoje, człowiek naraża się na podwyższony poziom trójglicerydów, uszkodzenie nerek, obniżenie cholesterolu HDL, a jednocześnie podwyższenie cholesterolu LDL, zwiększa poziom insuliny na czczo, może wywoływać choroby serca, a także choroby jelit. Oprócz tego zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, jajników, jelit, prostaty. Poważnym skutkiem diety bogatej w cukier jest nadwaga i otyłość. Dzieje się tak, ponieważ organizm wykorzystuje cukier do produkcji energii, zamiast czerpać go z nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Poza tym cukier prowadzi do próchnicy zębów, którą trudno się leczy, dlatego należy myć zęby rano i wieczorem, a po każdym posiłku stosować antypróchnicowe gumy do żucia z ksylitolem. Niestety słodzona żywność uzależnia tak silnie, że trudno powstrzymać się od zjedzenia czegoś słodkiego.

W jaki sposób cukier uzależnia?

Im więcej cukru jemy, tym więcej chcemy go jeść. Niestety spożywanie produktów bogatych w cukier działa pobudzająco na ośrodek przyjemności, znajdujący się w mózgu, który odpowiada za motywację i kontrolę zachowania, również tego związanego z odżywianiem. Oznacza to, że neurotransmitery znajdujące się w mózgu osoby uzależnionej od cukru domagają się swojego narkotyku. Jest to nałóg, czyli fizyczna potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego, a nie uzależnienie psychiczne, jak sądzi wielu ludzi. Cukier jest bardzo szybko trawiony przez organizm, ponieważ jest to bardzo łatwopalne paliwo, a to z kolei prowadzi do szybkiego pojawienia się chęci na słodkie. Odstawienie cukru przez osobę uzależnioną powoduje takie same objawy jak po odstawieniu narkotyku. Badania dowiodły, że cukier uzależnia silniej niż kokaina, dlatego mówi się, że jest najsilniejszym narkotykiem.

Gumy do żucia z ksylitolem, herbata ze stewią, ciasta z erytrolem.

Kupując żywność, można zauważyć, że cukier jest wszechobecny. Przeciętny mieszkaniec Europy zjada dziennie 30 łyżeczek cukru, jest to ilość pięciokrotnie wyższa, niż jest zalecana. Dlatego cukier trzeba jeść świadomie- czytać etykiety na produktach i zamienić cukier na zdrowsze słodziki. Najpopularniejsze słodziki, które nie podnoszą poziomu glukozy we krwi to erytrol, ksylitol oraz stewia. Erytrol, oznaczany jako E968 jest słodzikiem, który jest nieco mniej słodki od cukru, lecz nie pozostawia innego posmaku. Stewia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej, która charakteryzuje się słodkim smakiem. Ksylitol jest bezzapachowym alkoholem cukrowym, zwanym również cukrem brzozowym i powoduje uczucie chłodu, dlatego jest częstym składnikiem gumy do żucia oraz płynów do jamy ustnej.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/05/Gumy-do-żucia.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/05/Gumy-do-żucia-420x312.jpgBeauty WomenZdrowiecukier,dieta,słodycze,zdrowieCukier to tzw. puste kalorie, czyli brakuje w nim jakichkolwiek wartości odżywczych, co więcej wypłukuje z organizmu witaminy i substancje mineralne. Trudno w to uwierzyć zważając na fakt, że cukier jest produkowany z rośliny- buraka cukrowego. Jedynym walorem jest słodki smak, który uzależnia. Cukier jest szybkim źródłem energii, zatem dlaczego...