ból głowy

Migrena jest chorobą, której przyczyny nie zostały do końca zbadane. Choć medycynie udało się rozwikłać wiele zagadek z nią związanych, nadal pozostaje wiele niewiadomych. Oto kilka faktów na temat formy tego schorzenia, jakim jest migrena z aurą.

Uważa się, że migrena swoje podłoże ma w nieprawidłowościach w wydzielaniu neuroprzekaźników przez mózg. Odpowiedzialnym za ból głowy w przypadku tej choroby neuroprzekaźnikiem jest serotonina – substancja, która jest odpowiedzialna za zapewnienie odpowiedniego napięcia naczyń krwionośnych w mózgu. W momencie wystąpienia zburzeń w jej wydzielaniu następują bardzo gwałtowne skurcze, które z kolei poprzedzają rozkurczenie naczyń krwionośnych. Właśnie to rozkurczenie jest odczuwane przez chorego jako ból głowy. Niekiedy atak samego bólu poprzedza aura migrenowa.

Jak przebiega aura?

Aura migrenowa najczęściej kojarzona jest z występowaniem takich objawów, jak: zaburzenia wzroku, zaburzenia mowy (afazja), zaburzenia czucia (parestezja). Migrena z aurą najczęściej objawia się w postaci wrażeń wzrokowych. Mogą one przybrać postać zamglonej plamki bądź też kształtu zbliżonego do gwiazdy. Te znajdujące się w polu wzrokowym obiekty mogą stopniowo rozrastać się lub tworzyć zygzakowate linie, mroczki lub nawet doprowadzić do niedowidzenia. Zdarza się także występowanie wrażenia falującego powietrza albo błysków światła.

Aura czuciowa polega natomiast na wystąpieniu urojonych wrażeń czuciowych, na przykład uczucia drętwienia, mrowienia, kłucia szpilką. Najczęściej wrażenia te dotyczą kończyn, mogą też promieniować by dotrzeć w okolice ust.

Co robić w czasie aury?

Aura, zarówno wzrokowa, jak i czuciowa w wielu wypadkach ma charakter jednostronny. W momencie jej wystąpienia nie należy wpadać w panikę, gdyż zazwyczaj utrzymuje się przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut i ustępuje natychmiast w momencie, gdy migrena wchodzi w fazę bólu. W niektórych przypadkach może wystąpić sama aura migrenowa, bez ataku migreny.

Warto jednak pamiętać że migrena objawy swoje często zaczyna właśnie od wystąpienia aury. Jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe, to najlepszy moment, aby zażyć tabletkę. Niezależnie od tego, czy stosujesz dostępne bez recepty środki czy leczysz się pod nadzorem lekarza – będą miały one największą szansę, by zadziałać, jeśli przyjmiesz je możliwie najwcześniej.

Profilaktyka migreny

Wbrew obiegowym opiniom, migrena jest chorobą, którą można leczyć. W aptekach znajdziesz wiele specjalistycznych leków, które według badań wykazują nie tylko skuteczność podczas samego ataku migreny, ale także działanie profilaktyczne.

Bardzo skuteczną metodą unikania bólu głowy jest również prowadzenie dzienniczka choroby. Polega ona na zapisywaniu wszelkich okoliczności towarzyszących wystąpieniu bólu. Ma to na celu wyłowienie potencjalnych czynników, które wywołują atak – w przypadku niektórych chorych jest to na przykład wypicie lampki wina, w przypadku innych – chroniczny stres albo reakcja alergiczna. Poznanie własnych reakcji jest kluczem do unikania czynników zapalnych i tym samym zmniejszenia częstotliwości występowania ataków.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/migrena_z_aura_uciazliwa_walka_z_objawami-1200x800.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/migrena_z_aura_uciazliwa_walka_z_objawami-420x280.jpgBeauty WomenZdrowieaura,ból,ból głowy,migrena,zdrowieMigrena jest chorobą, której przyczyny nie zostały do końca zbadane. Choć medycynie udało się rozwikłać wiele zagadek z nią związanych, nadal pozostaje wiele niewiadomych. Oto kilka faktów na temat formy tego schorzenia, jakim jest migrena z aurą. Uważa się, że migrena swoje podłoże ma w nieprawidłowościach w wydzielaniu neuroprzekaźników przez...