Redukcja zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej
Od wielu lat toksyna botulinowa jest w naszym kraju kojarzona z gwiazdami ekranu, które – wg miejskich legend – wstrzykują sobie w twarz, żeby zachować młody wygląd. Czy ten zabieg jest zarezerwowany wyłącznie dla gwiazd? Zdecydowanie nie. Będziemy zdziwieni, gdy dowiemy się, że to tylko jedno z wielu zastosowań botoksu.
Co to jest botoks?
Toksyna botulinowa – zwana popularnie botoksem – to występujące w naturze białko bakteryjne. Wbrew legendom miejskim nie jest to żaden syntetyczny środek, który służy tylko do wygładzania zmarszczek i który powoduje komplikacje zdrowotne (jak zresztą miałby to robić, będąc naturalnym białkiem?). Potwierdza to jego szerokie i wieloletnie stosowanie na różne przypadłości, takie jak np.:
- nadpotliwość (rąk, stóp, czoła, pach),
- migrena,
- zez,
- porażenie mózgowe,
- ślinotok,
- bolesne skurcze szyi,
- skurcze powiek i mięśni twarzy.
Na tym ostatnim punkcie warto się na chwilę zatrzymać, bo to właśnie przy tej ostatniej okazji zostało odkryte odmładzające działanie botoksu. Stało się to, gdy okuliści zaczęli wstrzykiwać botoks do mięśni wokół oczu u pacjentów, którzy mieli właśnie skurcze powiek i mięśni twarzy. Oprócz przewidywanego zmniejszenia napięcia, zauważono pewien „efekt uboczny” w postaci wygładzonej skóry i znikających zmarszczek. Od tego czasu zaczęto opracowywać technologię stosowania botoksu również w tym celu. Co ciekawe, jest on używany w tym celu od dość niedawna.
Jak to działa?
Dzieje się tak dlatego, że toksyna botulinowa ma działanie rozluźniające wobec mięśni twarzy, które napinają skórę. Blokuje ona przekazywanie impulsów nerwowych między mięśniami a skórą. Dlatego też gdy rozluźnione są mięśnie twarzy, to rozluźniona staje się również skóra, a zmarszczki się stopniowo wygładzają, niemal do całkowitego zniknięcia. Botoks działa jednak selektywnie – blokuje tylko impulsy odpowiedzialne za napięcie, a pozostałe ścieżki neuronowe (np. odpowiedzialne za dotyk) zostawia nienaruszone. Zauważalne efekty widoczne są już nawet po wstrzyknięciu pierwszej, małej dawki. Botoks jedynie czasowo blokuje przekaz impulsów nerwowych, a nie poraża mięśnia na stałe (wbrew krążącym legendom). Nawet jeśli byśmy zrezygnowali z dalszych zabiegów, to zmarszczki na skórze ulegną redukcji, ponieważ skóra już po pierwszym zabiegu jest wypoczęta i odmłodzona. Jak więc widać, nie ma w tych legendach nawet przysłowiowego ziarna prawdy. Oczywiście warto trzymać rękę na pulsie i wykonywać zabiegi jedynie w pewnych i bezpiecznych klinikach, jak np. Klinika Chęciński w Warszawie.
http://beauty-women.pl/redukcja-zmarszczek-przy-uzyciu-toksyny-botulinowej/http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/03/redukcja-1200x800.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/03/redukcja-420x280.jpgUrodabotoks,kosmetyka,urodaOd wielu lat toksyna botulinowa jest w naszym kraju kojarzona z gwiazdami ekranu, które – wg miejskich legend – wstrzykują sobie w twarz, żeby zachować młody wygląd. Czy ten zabieg jest zarezerwowany wyłącznie dla gwiazd? Zdecydowanie nie. Będziemy zdziwieni, gdy dowiemy się, że to tylko jedno z wielu zastosowań...Beauty Women bw@b5345w.plAuthorBeauty Women
Dodaj komentarz