cholesterol

Sposób odżywiania starszych ludzi ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz na walkę z chorobami. Poza tym zapotrzebowanie kaloryczne u seniorów jest mniejsze, ponieważ zwalnia metabolizm. Często pojawia się problem, aby przekonać starsze osoby do zmiany sposobu żywienia.

Jaka powinna być dieta seniora?

Dania tłuste, smażone, ciężkostrawne powinny być wyeliminowane z diety lub przynajmniej ograniczone do minimum. Do smarowania pieczywa zalecane są miękkie margaryny, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, a do smażenia i sałatek oleje roślinne. Dieta oparta na takich tłuszczach wpływa na obniżenie cholesterolu, który bardzo często jest podwyższony u starszych osób. Podwyższony cholesterol przyczynia się do poważnych powikłań np. choroby wieńcowej, która zagraża życiu. Aby dbać o prawidłowe krążenie i zapobiegać zmianom miażdżycowym konieczne jest również zredukowanie ilości soli i cukrów. Należy także spożywać dużo warzyw, a nieco mniej owoców, a posiłki powinny być niewielkie i regularne. Najlepiej jeśli będą to 4 lub 5 posiłków dziennie. Poza tym zaleca się wypijanie około dwóch litrów wody dziennie.

Jak ułożyć dietę na obniżenie cholesterolu?

Głównymi zasadami diety na obniżenie cholesterolu jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwłaszcza tłustych mięs i tłustych wyrobów mleczarskich. W diecie cholesterolowej zalecane są miękkie margaryny, olej roślinny, a także olej kokosowy i palmowy, które mają wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Stanowczo zabronione jest spożywanie tłuszczów trans, czyli tych, które są zawarte w przemysłowych ciastach, ciasteczkach, a także w zupach i sosach w proszku, fast foodach, chipsach oraz utwardzonych margarynach. Należy wzbogacić dietę w tłuste ryby morskie, a także w produkty bogate w błonnik, czyli warzywa owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy, kasze i pełnoziarniste pieczywo.

Jak przekonać seniora do zdrowego odżywiania?

Przede wszystkim trzeba traktować seniora z szacunkiem i wytłumaczyć, dlaczego zmiana nawyków żywieniowych jest konieczna. Nie ma znaczenia, czy osoba starsza cierpi na chorobę otępienną i być może nie zrozumie, co się do niej mówi. Protekcjonalna postawa wobec seniora jest nie na miejscu, a poza tym nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Spokojna rozmowa, wysłuchanie wątpliwości i obaw może zdziałać cuda. Starszy człowiek powinien czuć wsparcie i zrozumienie, tylko wtedy można wynegocjować zmiany nawyków żywieniowych.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/05/Obniżenie-cholesterolu.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2020/05/Obniżenie-cholesterolu-420x297.jpgBeauty WomenZdrowiedieta,senior,zdrowieSposób odżywiania starszych ludzi ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz na walkę z chorobami. Poza tym zapotrzebowanie kaloryczne u seniorów jest mniejsze, ponieważ zwalnia metabolizm. Często pojawia się problem, aby przekonać starsze osoby do zmiany sposobu żywienia. Jaka powinna być dieta seniora? Dania tłuste, smażone, ciężkostrawne powinny być wyeliminowane z diety...