butelka wody

Bez jedzenia można wytrzymać nawet miesiąc, bez wody raptem kilka dni. Nasz organizm potrzebuje wody do wszystkich przemian i reakcji biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Jak więc prawidłowo się nawadniać, aby wyglądać pięknie i czuć się zdrowo? Oto garść niezbędnych porad.

Jak skutecznie nawodnić organizm?

Pij wodę, ale odpowiednią. Nie wystarczy zwykła woda z kranu, by uzyskać prawidłowe nawodnienie organizmu. To musi być woda, która bogata jest w minerały i mikroelementy. Dzięki temu, organizm ludzki nie musi zużywać dodatkowej energii na jej przyswojenie. Pijąc zwykłą wodę z kranu, zmuszasz ciało do oddania części swoich elektrolitów, aby mogło przyswoić wodę, którą pijesz. Kranówka nie sprawi więc, że prawidłowo nawodnisz organizm. Jaka więc woda zapewni Ci prawidłowe nawodnienie organizmu? Na pewno woda źródlana oraz mineralna. Obie zasobne są w mniejszym lub większym stopniu w elektrolity, takie jak sód czy potas, które ułatwiają przyswojenie wody przez krew i tkanki.

Pij wodę w odpowiednich ilościach. Prawidłowe nawodnienie organizmu wymaga spożycia określonej ilości płynów w ciągu dnia. Osoba, która nie uprawia sportów i nie pracuje fizycznie powinna przeciętnie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody w ciągu dnia. Choć według danych WHO, norma nawodnienia organizmu wynosi 2 litry w przypadku kobiet i 2,5 litra u mężczyzn. U dzieci jest to przeciętnie 1,2 do 1,7 litra w ciągu dnia, w zależności od płci i wieku. Warto jednak pamiętać, że część wody przyswajamy z warzyw i owoców, dlatego sama ilość wody, która powinna zostać wypita w ciągu dnia, to właśnie około 1,5 litra. Reszta może pochodzić z pożywienia.

Unikaj napojów odwadniających. Wydaje Ci się, że spożywasz dużo napojów w ciągu dnia, i że problem odwodnienia Cię nie dotyczy? Spójrz więc na to, co pijesz. Jeśli głównymi płynami, które spożywasz, są kawa czy herbata, to bardzo prawdopodobne, że jesteś odwodniony. Zarówno mocna herbata jak i kawa, działają moczopędnie, co powoduje, że wyciągają wodę z organizmu. Ponadto, podobnie jak kolorowe napoje, zabierają z organizmu część składników odżywczych i pozbawiają cię cennych mikroelementów np. kawa zabiera z twoich tkanek część magnezu.

Jedz warzywa i owoce. Zawierają w sobie wiele wody i dzięki temu nie musisz wypijać aż tylu napojów w ciągu dnia, aby uzyskać prawidłowe nawodnienie organizmu. Najbardziej zasobne w wodę są: arbuz (92 %), grejpfrut (91 %), pomidor (95 %), ogórek (97 %), truskawka (91 %), rzodkiewka (95 %).

Skutki odwodnienia organizmu

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest gwarantem pełnego zdrowia, dlatego każde objawy odwodnienia powinny od razu wzbudzić nasz niepokój i skłonić nas do szybkiego uzupełnienia płynów zasobnych w elektrolity. Do przyspieszonej utraty wody w organizmie dochodzi zwykle podczas upałów, kiedy to zbyt wysoka temperatura otoczenia, wywołuje nadmierne pocenie się ciała. Ponadto ma to miejsce w trakcie chorób, którym towarzyszą wymioty i biegunka. Również podczas uprawiania intensywnych sportów, dochodzi do szybkiej utraty wody, którą trzeba niezwłocznie uzupełnić.

Jakie są pierwsze objawy odwodnienia? Przede wszystkim człowiek staje się:

  • apatyczny lub odwrotnie – nadmiernie drażliwy,
  • odczuwa pragnienie,
  • ma zapadnięte oczy,
  • jego skóra traci elastyczność.

W późniejszej fazie odwodnienia dostrzega się u niego:

  • skąpe oddawanie moczu,
  • bardzo niskie ciśnienie krwi,
  • bladą skórę,
  • tracenie świadomości.

Jakie są groźne konsekwencje odwodnienia? Nieprawidłowe nawodnienie organizmu może skutkować zaburzeniem pracy nerek i układu krążenia, kumulacją substancji toksycznych w organizmie, problemami ze wzrokiem, jak również może przyczyniać się pośrednio do zawału serca. Skrajne skutki odwodnienia, w szczególności u małych dzieci, mogą nawet prowadzić do śmierci. Dlatego pytanie: jak nawodnić organizm nie jest tylko kwestią mody, ale troską o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Bo bez wody nie ma życia i nie ma też równowagi w ludzkim ciele.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/bottle-2032980_1920-1200x663.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/bottle-2032980_1920-420x232.jpgBeauty WomenZdrowieodwodnienie,woda,zdrowieBez jedzenia można wytrzymać nawet miesiąc, bez wody raptem kilka dni. Nasz organizm potrzebuje wody do wszystkich przemian i reakcji biochemicznych zachodzących w naszym ciele. Jak więc prawidłowo się nawadniać, aby wyglądać pięknie i czuć się zdrowo? Oto garść niezbędnych porad. Jak skutecznie nawodnić organizm? Pij wodę, ale odpowiednią. Nie wystarczy...