stopy

Wrastający paznokieć to przypadłość dość popularna, która choć nie jest groźna dla zdrowia, potrafi uprzykrzyć życie wielu ludziom. Rosnące nieprawidłowo paznokcie, głównie na dużych palcach stóp, potrafią dawać ogromne dolegliwości, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiać chodzenie. Jak zapobiegać wrastającym paznokciom i jak uniknąć bolesnych zabiegów korekcyjnych?

Dlaczego paznokcie rosną nieprawidłowo?

Najtwardsze paznokcie rosną na dużych palcach stóp i to one najczęściej wrastają w skórę okalającą paznokieć, powodując często wiele bólu. Najczęściej dzieje się tak z powodu niewłaściwego obcinana paznokci. Nie powinny one być obcinane na półokrągło ani zbyt krótko. Paznokieć powinien być obcięty prosto, co minimalizuje ryzyko jego nieprawidłowego wzrostu.

Przyczyn wrastających paznokci jest jednak znacznie więcej. Często zwykłe skaleczenie wału paznokciowego  w czasie czynności pielęgnacyjnych lub nieumiejętne usuwanie brudu spod paznokcia może być przyczyną wrastania paznokcia.

Na tę przypadłość narażone są również panie noszące buty na wysokim obcasie. Szpilki mają najczęściej bardzo wąskie, ciasne czubki, co powoduje ucisk na palce u nóg, który po prostu jest przyczyną deformacji zarówno palców, jak i paznokci.

Często też wszelkie urazy palców stóp – przypadkowe uderzenia, złamania i zwichnięcia stóp – zwiększają ryzyko wrastania paznokci. Niektórzy też twierdzą, że przyczyną tego schorzenia może być nadwaga oraz wrodzone skłonności, które sprawiają, że paznokieć zamiast rosnąć prawidłowo, rośnie tak jakby w dół.

Objawy towarzyszące wrastającym paznokciom

Pierwszy pojawia się ból palca i na początku nie można go nawet skojarzyć z wrastaniem paznokcia. Sądzi się raczej, że doszło do jakiegoś uderzenia palca. Jednak przyczyną bólu jest wbijanie się paznokcia w skórę. W czasie chodzenia lub zwykłego zakładania butów, ból staje się silniejszy.

Z czasem pojawia się zaczerwienienie na palcu, a wokół wału paznokcia zauważyć można opuchliznę. Jeśli paznokieć przebije skórę, może nawet dojść do krwawienia, a w skrajnych przypadkach do miejscowej infekcji bakteryjnej.

Co robić? Chirurg, pedikiurzystka czy Scholl?

Jeszcze nie tak dawno, jedynym skutecznym rozwiązaniem był zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz wycinał brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem. W skrajnych przypadkach i dziś trzeba się poddać temu bolesnemu zabiegowi, ale paznokieć ma szansę odzyskać prawidłowy kształt.

Problem mógł być też rozwiązany przez pedikiurzystkę, specjalizującą się w zabiegach podologicznych, która wprawnie zakładała specjalne klamry korygujące kierunek wzrostu paznokcia.

Dziś, dzięki firmie Scholl, sami możemy pozbyć się wrastających paznokci. Specjalny zestaw zawierający klamrę do samodzielnego założenia na wrastający paznokieć oraz spray łagodzący ból i zaczerwienienia, pozwala każdemu rozwiązać ten przykry problem.

Do zestawu dołączona jest instrukcja, zawierająca szczegółowy opis postępowania. Obecnie więc, tylko niezwykle trudne przypadki wrastających paznokci wymagają interwencji chirurga lub pedikiurzystki. Z większością można poradzić sobie samemu.

Aby problem się nie powtórzył

Najważniejsze, to nauczyć się obcinania paznokci w prawidłowy sposób. Nigdy nie zaokrągla się brzegów paznokcia. Obcinać należy je w linii prostej, a brzeg paznokcia trzeba wyrównać i opiłować papierowym pilniczkiem, co zapobiegnie ewentualnemu rozdwajaniu się paznokcia.

Czasami paznokcie u stóp są  bardzo twarde, więc przed przystąpieniem do obcinania, warto  zafundować im chociaż 10-minutowe moczenie w misce. Nie wolno obcinać paznokci zbyt krótko, ponieważ może to być powodem podrażnień i infekcji. Narastające skórki wokół paznokcia należy usuwać z rozwagą i absolutnie nie wolno ich wyrywać.

Dobrze jest też unikać noszenia zbyt ciasnego obuwia, a w domu warto dać stopom odpocząć, chodząc boso, albo w wygodnych klapkach.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/piekne-stopy-1200x867.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/piekne-stopy-420x303.jpgBeauty WomenZdrowiepaznokcie,pedikiurzystka,uroda,zdrowieWrastający paznokieć to przypadłość dość popularna, która choć nie jest groźna dla zdrowia, potrafi uprzykrzyć życie wielu ludziom. Rosnące nieprawidłowo paznokcie, głównie na dużych palcach stóp, potrafią dawać ogromne dolegliwości, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiać chodzenie. Jak zapobiegać wrastającym paznokciom i jak uniknąć bolesnych zabiegów korekcyjnych? Dlaczego paznokcie rosną...