ostropest

Ostropest plamisty to roślina, która w ciągu kilku ostatnich lat zaczęła cieszyć się niezwykłą popularnością. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości wpływa korzystnie na pracę wątroby, znacząco neutralizuje ilość występujących w organizmie toksyn, a także wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego jeszcze warto mieć ostropest w swojej domowej apteczce?

Czym tak naprawdę jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty należy do roślin wywodzących się z rodziny astrowatych. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, w dużej mierze przypomina oset – jest jednak od niego znacznie wyższy. Twarde i grube łodygi rośliny, pokryte są liśćmi z kolczastymi brzegami, zaś na samym końcu pędów znajdują się drobne i delikatne, fioletowe kwiaty. Największe właściwości zdrowotne wykazują jednak same owoce i nasiona ostropestu, które dojrzewają pod koniec sierpnia.

Ostropest powszechnie występuje w Polsce, szczególnie często można go odnaleźć na terenach uprawnych. Ze względu na to, że posiada wiele składników odżywczych, wykorzystywany jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i weterynaryjnym i kosmetycznym. Roślinę często stosuje się również podczas wszelkich terapii ziołami oraz w medycynie naturalnej.

Ostropest – idealne rozwiązanie na problemy z wątrobą

Ostropest ze względu na swoje właściwości jest szczególnie polecany podczas problemów dotyczących wątroby. Swoje dobroczynne działanie roślina zawdzięcza, zawartej w nasionach sylimarynie. To kompleks związków flawonoidowych, stosowany często w lekach osłaniających i regenerujących wątrobę. Wspomagają one pracę wątroby, poprzez właściwe oczyszczanie i odtruwanie ze znajdujących się w organizmie toksyn. Regularne spożywanie ostropestu zalecane jest szczególnie przy chorobach:

• związanych z alkoholizmem,
• marskości wątroby,
• dotyczących wirusowego zapalenia typu A, B oraz C,
• zwyrodnienia tłuszczowego,
• związanych z zatruciem.

Zdrowotne działania ostropestu plamistego

Oprócz dobroczynnego działania na wątrobę, ostropest plamisty wykazuje też inne właściwości zdrowotne, które powodują, że warto umieścić go w swojej domowej apteczce. W swoim składzie posiada również olejek eteryczny, witaminę E, związki goryczowe oraz tyraminę i histaminę, które pozytywnie wpływają na organizm. Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z systematycznego stosowania ostropestu:

• blokuje powstawanie wolnych rodników, działa więc przeciwnowotworowo;
• skutecznie wspomaga układ krwionośny;
• znacząco redukuje występowanie problemów trawiennych;
• obniża poziom cholesterolu we krwi;
• wpływa na prawidłowy poziom hormonów,
• wspomaga regulację okresu miesiączkowego,
• poprawia koncentrację.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/11/ostropest-e1541785354550.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/11/ostropest-420x315.jpgBeauty WomenZdrowieostropest,zdrowie,ziołaOstropest plamisty to roślina, która w ciągu kilku ostatnich lat zaczęła cieszyć się niezwykłą popularnością. Ze względu na swoje zdrowotne właściwości wpływa korzystnie na pracę wątroby, znacząco neutralizuje ilość występujących w organizmie toksyn, a także wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego jeszcze warto mieć ostropest w swojej domowej apteczce? Czym tak...