plaża

Oparzenia słoneczne są obecnie bardzo powszechne, co wynika z sezonu letniego i mody na opalanie. Często nie muszą być one związane oczywiście wyłącznie z celowym opalaniem, a brakiem ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. Co na oparzenia słoneczne zastosować i czy są one niebezpieczne?

Dlaczego powstają oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne związane są z ekspozycją skóry na promieniowanie pochodzące ze słońca. W skład promieniowania słonecznego wchodzi zarówno promieniowanie UV, jak i promieniowanie cieplne (podczerwone). Te dwie składowe są przede wszystkim odpowiedzialne za rozwój oparzeń słonecznych, które podobnie jak klasyczne oparzenia mogą morfologicznie być skategoryzowane w trzy stopnie.

Wiele osób się zastanawia, co na oparzenia słoneczne wybrać, aby skutecznie zapobiec ich powstaniu. Podstawą przeciwdziałania jest rzecz jasna – unikanie zbyt długiej ekspozycji na słońce oraz unikanie jej w godzinach najsilniejszego promieniowania – to jest pomiędzy godziną 10, a godziną czternastą. Od lat trwają również dyskusje dotyczące konieczności stosowania filtrów o określonej mocy. Można szczerze przyznać, iż różnica pomiędzy SPF 50, a SPF 30 jest nieznacząca i że o wiele lepiej stosować częściej tańszy filtr SPF 30, niż decydować się na wyjątkowe stosowanie filtru SPF 50.

Klasyczne oparzenie słoneczne ma kilka składowych. Oprócz, rzecz jasna powstających zmian związanych z oparzeniem skóry – zaczerwienieniem, pieczeniem oraz powstawaniem pęcherzy, bardzo częste jest także rozwijanie się reakcji alergicznej, która odpowiada za bardzo nasilony świąd po długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Trzeba więc inteligentnie unikać promieniowania słonecznego i starać się stosować skuteczne preparaty.

Co na oparzenia słoneczne zastosować w razie pojawienia się zmian?

Dobre są preparaty zawierające alantoinę, trolaminę, a przy silniejszych zmianach – opatrunki hydrożelowe oraz preparaty zawierające antybiotyki i glikokortykosteroidy. Istnieje wiele rodzajów środków, które mogą być bardzo skuteczne w leczeniu i przeciwdziałaniu oparzeniom słonecznym.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/plaża.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/06/plaża-420x280.jpgBeauty WomenZdrowielato,oparzenia,zdrowieOparzenia słoneczne są obecnie bardzo powszechne, co wynika z sezonu letniego i mody na opalanie. Często nie muszą być one związane oczywiście wyłącznie z celowym opalaniem, a brakiem ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym. Co na oparzenia słoneczne zastosować i czy są one niebezpieczne? Dlaczego powstają oparzenia słoneczne? Oparzenia słoneczne związane są...