bieganie

Zbędne kalorie są jedną z głównych przyczyn, dla których decydujemy się na regularne bieganie. Wymaga ono relatywnie dużego wysiłku i praktycznie nic nie kosztuje, dlatego też często wybieramy je, jako odpowiednią dla nas formę odchudzania. Zresztą słusznie. Jednak bieganie bieganiu nie równe i to, w jaki sposób to robimy, wpływa na ilość spalanych przez nas kalorii. Jak w związku z tym biegać, aby robić to w sposób jak najbardziej skuteczny?

Dlaczego bieganie jest tak skuteczne?

Bieganie jest wymagającą formą aktywności fizycznej. Możemy doskonale się o tym przekonać, zwłaszcza na początku treningów, kiedy przebiegnięcie zaledwie kilkuset metrów może stanowić dla nas nie lada wysiłek. Angażuje ono nawet kilkaset różnych mięśni, które wymagają zużycia sporej dawki energii. Tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim na brzuchu, biodrach, udach oraz pośladkach, a to właśnie te partie są szczególnie eksploatowane w trakcie truchtu czy sprintów.

Jak długo biegać, aby najskuteczniej spalać kalorie?

Mitem jest, jakoby organizm zaczynał spalać tłuszcz dopiero po pół godzinie biegu. Wiele zależy przede wszystkim od składu naszego ciała, zjedzonego wcześniej posiłku, pory dnia, no i oczywiście, od długości naszego treningu. Początkowo aż 80% energii organizm czerpie z węglowodanów, dopiero po około 30 minutach proporcja ulega całkowitemu odwróceniu. Dlatego też warto biegać dłużej niż 40 minut, ponieważ wówczas spalanie tłuszczu zaczyna być najbardziej intensywne.

Odpowiednie tempo biegu oraz pora dnia

W przypadku, kiedy głównym celem biegania jest redukcja tkanki tłuszczowej, należy zwrócić uwagę na długość biegu zamiast jego tempa. Udowodniono, że poruszanie się w strefie tlenowej, czyli takiej, w której możemy swobodnie rozmawiać, pozwala skutecznej spalać kalorie, dlatego też istotne jest, aby bieg był w miarę naszych możliwości jak najdłuższy, a nie jak najszybszy.

Jeżeli mamy wybór, warto trenować rano, ponieważ wtedy odnotować możemy najszybsze działanie ludzkiego metabolizmu, wieczorami natomiast wszystkie tego typu procesy bywają spowolnione, więc bieganie nie będzie zazwyczaj na tyle efektywne, jak mogłoby być we wcześniejszych porach dnia. Zobacz też, co spala więcej kalorii – spacer czy bieganie?

Interwały

W przypadku, kiedy bieganie nie jest dla nas nowością i jesteśmy stosunkowo dobrze wytrenowani, warto zastosować interwały, które polegają na pokonywaniu szybszym tempem określonych odcinków i przeplataniu ich niepełnym odpoczynkiem. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie łączenie kilku porcji minutowego, dość intensywnego biegu z trwającymi minutę przerwami na szybki marsz. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania treningu, główną aktywnością może być szybki sprint, a owym „niepełnym odpoczynkiem” – szybszy trucht. Tego typu interwały zmuszają do większego wysiłku, dlatego też w krótszym czasie spalamy więcej kalorii, efektywnie podnosząc przy tym wydolność naszego organizmu.

Bieganie intensywnie spala tłuszcz w miejscach, w których jego odkładanie jest szczególnie problematyczne i kłopotliwe. Dlatego też warto biegać świadomie, aby było ono jak najbardziej efektywne.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/90c1e9071427dcf9366048cb60b5808d-1200x900.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/90c1e9071427dcf9366048cb60b5808d-420x315.jpgBeauty WomenOdchudzaniebieganie,odchudzanie,ruch,spacer,zdrowieZbędne kalorie są jedną z głównych przyczyn, dla których decydujemy się na regularne bieganie. Wymaga ono relatywnie dużego wysiłku i praktycznie nic nie kosztuje, dlatego też często wybieramy je, jako odpowiednią dla nas formę odchudzania. Zresztą słusznie. Jednak bieganie bieganiu nie równe i to, w jaki sposób to robimy,...