dziecko

Ciemieniucha, która pojawia się na główce dziecka najczęściej już kilka dniu po urodzeniu, ma postać grubych, żółtych łusek. Nie wygląda estetycznie, ale jest problemem, z którym można się dość łatwo uporać.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha przypomina grube łuski bądź łupież. Może obejmować całą główkę dziecka bądź występować w postaci pojedynczych łusek. Przyczyną powstawania jest nadmierna produkcja gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze dziecka. Wydzielany nadmierne łój zasycha i wraz ze złuszczonymi komórkami naskórka powoduje powstawanie ciemnożółtych plam. Te mogą mieć różny stopień nasilenia. Dość często pojawiają się w miesiącach letnich.

Jest to jedynie defekt estetyczny, który u dziecka nie powoduje żadnych dolegliwości. Trzeba jednak uporać się z ciemieniuchą, która nie pozwala skórze prawidłowo oddychać.

Sposoby na ciemieniuchę

Produktem doskonale radzącym sobie z ciemieniuchą jest oliwka. Zajęte miejsca należy nią posmarować. Można nałożyć cienką bawełnianą czapeczkę i pozostawiać ją na czas pozwalający zmięknąć łuskom. Najlepiej czynność tę wykonywać na kilkanaście minut przed kąpielą, by po usunięciu zmiękczonej warstwy, móc swobodnie umyć dziecku główkę mydłem bądź szamponem przeznaczonym dla noworodków.

Równie dobrze sprawdza się wyczesywanie miękką szczoteczką do włosów. Zamiast oliwki można zastosować rzadki roztwór mąki ziemniaczanej – do polewania główki. Jeszcze innym, ale równie skutecznym rozwiązaniem, jest mycie główki malucha w wodzie z namoczonymi płatkami owsianymi bądź otrębami pszennymi.

Poza tym dostępne są specjalistyczne preparaty, w tym kremy oraz olejki, w których składzie znajdujemy wyciągi z roślin hamujące nadmierne wydzielanie łoju oraz substancje natłuszczające.

O czym warto pamiętać?

Praca gruczołów łojowych normuje się około 3 miesiąca życia i zwykle wtedy problem z ciemieniuchą ustępuje. Zabiegi muszą być powtarzane codziennie, by przyniosły pożądane efekty. Leczenie trwa zwykle 7-14 dni i może być powtarzane, w przypadku nawrotu ciemieniuchy.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/ciemieniucha-1200x797.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/ciemieniucha-420x279.jpgBeauty WomenZdrowieciemieniucha,dziecko,zdrowieCiemieniucha, która pojawia się na główce dziecka najczęściej już kilka dniu po urodzeniu, ma postać grubych, żółtych łusek. Nie wygląda estetycznie, ale jest problemem, z którym można się dość łatwo uporać. Czym jest ciemieniucha? Ciemieniucha przypomina grube łuski bądź łupież. Może obejmować całą główkę dziecka bądź występować w postaci pojedynczych łusek....