ciąża
Pregnant woman

Zaczynasz czuć ruchy dziecka, większość Twoich dolegliwości mija, czasami pojawiają się nowe, to oznaka, że rozpoczął się drugi trymestr ciąży. Co powinnaś wiedzieć i na co powinnaś się przygotować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jakie badania powinnaś wykonać?

W drugim trymestrze ciąży Twój lekarz powinien wykonać morfologię oraz badanie ogólne moczu, kiedy masz skłonność do infekcji warto jest powtórzyć badanie bakteriologiczne pochwy.

Jeśli masz  zamiar zdecydować się na badania prenatalne, początek drugiego trymestru, będzie odpowiednim momentem. Pamiętaj o badaniu USG między 18. a 22. tygodniem ciąży. Pozwoli to lekarzowi ocenić anatomię płodu oraz prawidłowość budowy serca. W bardziej zaawansowanej ciąży dokładne oględziny narządów wewnętrznych dziecka nie są już możliwe. W przypadku, gdy zostanie rozpoznana jakaś wada u dziecka, możliwe będzie zaplanowanie leczenia już w czasie ciąży (lekarz neonatolog) lub po porodzie.

Samopoczucie

Drugi trymestr nazywany jest często „miesiącem miodowym” ciąży. Większość dolegliwości, które dotychczas przeszkadzały Ci w codziennym funkcjonowaniu, zaczyna ustępować.

Uczucie zmęczenia, które dotychczas Ci doskwierało, zamienia się w przypływ energii, dzięki czemu będziesz mogła spokojnie pracować czy zacząć przygotowywać dom  na pojawienie się maleństwa. Część kobiet skarży się w tym okresie ciąży na roztargnienie, trudność ze skupieniem uwagi.

W każdym razie Twój brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzać Ci w codziennej aktywności. Po 22. tygodniu ciąży brzuch będzie rosnąć bardzo szybko, a Ty zaczniesz odczuwać pewne skutki tych zmian, w postaci zgagi czy problemów z oddychaniem, gdyż powiększająca się macica uciska żołądek i przeponę.

W tym okresie mogą się już pojawić problemy z zasypianiem. Owszem brzuch może nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzać Ci w codziennej aktywności, jednak problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu to inna sprawa. Warto zakupić specjalną poduszkę, która ułatwi wypoczynek.

Od 18.-20. tygodnia ciąży macica zaczyna „stawiać się”, co to oznacza? Określenie to w bardziej medycznym ujęciu oznacza fale Alvareza lub skurcze Braxtona Hicksa – mięsień macicy napina się od czasu do czasu, ale nie prowadzi do otwierania się szyjki macicy. Skurcze te nie są bolesne i są pewnego rodzaju naturalnym ćwiczeniem macicy przed porodem.

Ruchy dziecka

W drugim trymestrze ciąży zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Występują w postaci delikatnych kopniaczków. Pomimo wysokiej aktywności dziecka, na początku będziesz odczuwała jego ruchy rzadko, nawet raz na kilka dni. Z czasem staną się częstsze i regularne. Warto zapamiętać schemat aktywności dziecka. Może nam to pomóc czasami w uratowaniu jego życia. Jeśli wydaje Ci się, że dziecko nie porusza się tak mocno ja zwykle, w porze kiedy zazwyczaj jest bardzo aktywne, to zjedz w miarę obfity posiłek, połóż się na lewym boku i czekaj. Kiedy naliczysz co najmniej 10 ruchów dziecka w ciągu godziny, to możesz być spokojna, jeśli nie, licz przez kolejną godzinę. W razie braku poprawy powinnaś udać się na izbę przyjęć. Na podstawie: Objawy ciąży – poranne mdłości i inne wczesne oznaki w babyboom.pl.

Drugi trymestr ciąży to okres w miarę spokojny. Czujesz się lepiej, maluch zaczyna się w Tobie poruszać, zaczynasz łapać z nim pierwszy kontakt. Warto pamiętać o tym, aby się nie forsować, nie czytać opinii oraz opowieści o ciąży z Internetu (kierujmy się jedynie informacjami przekazywanymi przez lekarza) oraz wykonać wszystkie niezbędne badania.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/pregnant-woman-outside-1200x676.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2016/11/pregnant-woman-outside-420x237.jpgBeauty WomenZdrowie2 trymestr,ciąża,kobietaZaczynasz czuć ruchy dziecka, większość Twoich dolegliwości mija, czasami pojawiają się nowe, to oznaka, że rozpoczął się drugi trymestr ciąży. Co powinnaś wiedzieć i na co powinnaś się przygotować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. Jakie badania powinnaś wykonać? W drugim trymestrze ciąży Twój lekarz powinien wykonać morfologię oraz badanie ogólne moczu, kiedy masz...