tran

Tran to zmora dzieciństwa dla wielu osób. Nieprzyjemny smak, jak i zapach był przyczyną sporej niechęci do jego przyjmowania. Ze względu jednak na właściwości lecznicze poznane w latach 60-tych ubiegłego wieku, tran stał się preparatem zalecanym do stosowania nie tylko przez osoby chore.

Czym jest tran?

Tran jest koncentratem oleju, który otrzymuje się ze świeżej wątroby ryb z rodziny dorszowatych, najczęściej z dorsza atlantyckiego. Pod nazwą tą kryją się również oleje pozyskiwane z innych gatunków ryb, co bywa mylne, bowiem tran stanowi nazwę zastrzeżoną tylko dla i wyłącznie dla oleju, który pozyskiwany jest z wątroby ryb należących do dorszowatych.

W tak uzyskanym oleju znajdujemy niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, a także witaminy A i D. Dwie kapsułki tranu są zwykle w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na obydwie witaminy.

Jak działa tran?

Tran wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie poszczególnych układów w organizmie. Jest w stanie wzmocnić układ odpornościowy, za co odpowiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, ale i witamina A. Cenne właściwości to kolejno usprawnienie funkcjonowania mózgu. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym można liczyć na niższe stężenie trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu, na rzecz zwiększenia poziomu „dobrego” cholesterolu. Mamy zatem do czynienia z wspomaganiem pracy układu krążenia.

Tran może być stosowany w profilaktyce przeciwnowotworowej, jak i w przypadku zapobiegania chorobom oczu. Wpływa na mocne i zdrowe kości oraz kondycję naszej skóry.

Jego właściwości są nieocenione na etapie choroby, w czasie rekonwalescencji, u osób będących w podeszłym wieku, osłabionych czy też zmagających się z długotrwałym stresem. Ponadto tran zalecany jest osobom palącym papierosy, nadużywającym alkoholu, a także dzieciom i młodzieży na etapie dojrzewania.

O tym należy wiedzieć

Ze względu na wysoką zawartość witamin, tran powinien być stosowany ściśle wedle zaleceń. Jego przedawkowanie grozi hiperwitaminozą.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/tran-1200x800.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/tran-420x280.jpgBeauty WomenZdrowiedieta,tran,zdrowieTran to zmora dzieciństwa dla wielu osób. Nieprzyjemny smak, jak i zapach był przyczyną sporej niechęci do jego przyjmowania. Ze względu jednak na właściwości lecznicze poznane w latach 60-tych ubiegłego wieku, tran stał się preparatem zalecanym do stosowania nie tylko przez osoby chore. Czym jest tran? Tran jest koncentratem oleju, który...