Osteoporosis

Osteoporoza, czyli cichy zabójca kości, to podstępne schorzenie przez długi czas nie dające żadnych objawów. Najczęściej wykrywane w momencie pierwszego złamania, do którego dochodzi w sytuacji, jakiej pacjent nie wiąże ze szczególnym wypadkiem. W jaki sposób zadbać o kości?

Osteoporoza dieta – co jeść, by wspomagać

Codzienna dieta ma bardzo duże znaczenie dla profilaktyki osteoporozy. Schorzenie polega na zaniku tkanki kostnej i coraz niższej gęstości mineralnej kości. Do takich efektów doprowadza między innymi nieprawidłowa dieta. U osób w wieku podeszłym, które chorują najczęściej, występuje zapotrzebowanie na wapń wynoszące 1500 mg/dobę, a niestety typowa dieta pokrywa maksymalnie 60% tej wartości. Brakuje nam również witaminy D3, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. U młodych osób niedostateczna ilość białka prowadzi do nieprawidłowego wchłaniania wapnia. U starszych z kolei, ubytek masy kostnej zwiększa się.

Dieta w osteoporozie wymaga szczególnej uwagi, bo to kwestia profilaktyki, ale i wspomagania już na etapie leczenia. Należy rezygnować z używek, w tym nadmiernych ilości mocnej kawy, które powodują wypłukiwanie wapnia. Alkohol w zbyt dużych ilościach prowadzi z kolei do niedoborów wapnia, witamin D i K.

W codziennej diecie spożycie wapnia powinno być zachowanie na poziomie około 1200 mg/dobę. Dla magnezu jest to wartość >300 mg/dobę, a dla potasu około 3500 mg/dobę. W przypadku białka jest to 1,2 g/kg masy ciała. Do tego suplementacja pozwalająca na dostarczenie do organizmu wysokich dawek witaminy D.
Osteoporoza objawy

Osteoporoza nie daje żadnych objawów przez długi czas, stąd ważne jest, by od początku dbać o właściwą podaż wspomnianych substancji. Jakie badanie osteoporozy pozwala określić stan kości? Będąc zapobiegawczym można zbadać wskaźnik T-Score, który mówi o stosunku gęstości mineralnej kości u osoby badanej względem wartości przyjętych dla osób młodych.

Osteoporoza leczenie

Leczenie osteoporozy to nie tylko dieta obfitująca w minerały i witaminy w odpowiedniej ilości. Stosowane jest także leczenie przeciwresorpcyjne oraz leki stymulujące tworzenie tkanki kostnej. Dodatkowym elementem podczas procesu zdrowienia jest aktywność fizyczna dostosowana do stanu pacjenta, jego możliwości, wieku oraz potrzeb.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/10/osteoporoza-leczenie-1200x849.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/10/osteoporoza-leczenie-420x297.jpgBeauty WomenZdrowiedieta,osteoporoza,zdrowieOsteoporoza, czyli cichy zabójca kości, to podstępne schorzenie przez długi czas nie dające żadnych objawów. Najczęściej wykrywane w momencie pierwszego złamania, do którego dochodzi w sytuacji, jakiej pacjent nie wiąże ze szczególnym wypadkiem. W jaki sposób zadbać o kości? Osteoporoza dieta – co jeść, by wspomagać Codzienna dieta ma bardzo duże...