sen

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie uciążliwe i niebezpieczne. Jeśli zauważymy objawy takie jak permanentna senność, zmęczenie i ból głowy w ciągu dnia mimo przespanej nocy, powinniśmy rozważyć stosowną diagnostykę, aby potwierdzić lub wykluczyć obturacyjny bezdech senny. Mechanizm bezdechu sennego jest następujący: znaczne zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe lub jego całkowite zatrzymanie powoduje silną reakcję organizmu mającą na celu jak najszybsze zaczerpnięcie powietrza. Chory wybudza się i ponownie zasypia, często bez świadomości wybudzenia. Przepływ powierza blokują miękkie części jamy ustnej i gardła, które zapadają się z powodu zbyt małego napięcia mięśni w czasie snu. Pierwszym krokiem do wykrycia zespołu obturacyjnego bezdechu jest tradycyjny wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne. Ma ono na celu sprawdzenie, czy przyczyny bezdechu są anatomiczne, np. zwężone gardło lub powiększone migdałki.

Badania przesiewowe

Następnie przeprowadza się badanie nocne przesiewowe, które z 99% pewnością potwierdza lub wyklucza bezdech. Jeśli podejrzenie schorzenia potwierdzi się w testach, przeprowadza się badanie polisomnograficzne. Polega ono na kompleksowym monitorowaniu przebiegu snu – rytmu serca, ciśnienia, fal elektromagnetycznych w mózgu, napięcia mięśni, ruchów gałek ocznych, rytmu oddechów, ruchów klatki piersiowej, położenia ciała, wysycenia krwi tlenem. W diagnozowaniu bezdechu sennego pomocna jest też skala senności Epworth. Określa ona poziom senności w ciągu dnia. Pacjent określa prawdopodobieństwo zaśnięcia w określonych sytuacjach w ciągu dnia. Ważne jest, aby w teście nie mylić senności z uczuciem zmęczenia. Jeśli diagnostyka potwierdzi występowanie bezdechu sennego, wówczas lekarz zdecyduje o metodzie leczenia. Z pewnością zaleci zmianę trybu życia – więcej ruchu, redukcję masy ciała, rzucenie palenia, ograniczenie spożywania alkoholu.

Proteza powietrzna

Najskuteczniejsze jest stosowanie tzw. protezy powietrznej. Aparat CPAP, czyli właśnie owa proteza, to urządzenie stale wtłaczające do dróg oddechowych powietrze pod ciśnieniem. Pozwala to na spokojny sen, nieprzerywany wybudzeniami, gdyż powietrze podtrzymuje miękkie części dróg oddechowych, uniemożliwiając ich zapadanie się. Aparat CPAP należy stosować przez całą noc.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/respimed-zaburzenia-snu.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/09/respimed-zaburzenia-snu-420x270.jpgBeauty WomenZdrowiebezdech,choroby,sen,zdrowieObturacyjny bezdech senny to schorzenie uciążliwe i niebezpieczne. Jeśli zauważymy objawy takie jak permanentna senność, zmęczenie i ból głowy w ciągu dnia mimo przespanej nocy, powinniśmy rozważyć stosowną diagnostykę, aby potwierdzić lub wykluczyć obturacyjny bezdech senny. Mechanizm bezdechu sennego jest następujący: znaczne zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe lub...