blizny

Znane każdemu przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wielu chorobom można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia a w szczególności odpowiednio się odżywiając czy uprawiając różnego rodzaju sporty. Niestety współcześnie rośnie ilość osób borykających się z problemami nowotworowymi i tak naprawdę chorują na nie nawet osoby prowadzące zdrowy tryb życia w pełnym tego słowa brzmieniu.

Każda kobieta powinna samodzielnie badać piersi

Kobiety powinny wykonywać badania profilaktyczne w zakresie raka narządów rodnych oraz raka piersi. W przypadku każdej choroby bardzo ważne jest jej wczesne wykrycie, które daje zdecydowanie większe szanse na całkowite wyleczenie oraz skrócenie okresu rekonwalescencji. Młode dziewczyny podczas wizyt kontrolnych u ginekologa powinny być odpowiednio poinstruowane w zakresie samobadania piersi. W każdej przychodni czy gabinecie ginekologicznym zamieszczone są tablice instruktażowe obrazujące sposób badania własnych piersi, który pomoże paniom wykryć ewentualne objawy już w początkowym stadium choroby. Oczywiście takie badania należy wykonywać regularnie, aby móc w porę wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Najlepiej badać się po miesiączce, kiedy piersi już powrócą do odpowiedniej kondycji związanej z pracą hormonów w okresie menstruacji. Można wykonywać badanie przed lustrem unosząc najpierw jedną rękę wysoko i obserwując czy nie pojawia się wokół piersi jakieś zniekształcenie, czy skóra się nie marszczy bądź nie staje się ciemniejsza. Te same czynności należy powtórzyć z drugą ręką, obserwując analogicznie wygląd drugiej piersi. Nie należy się bać ewentualnych zgrubień, bowiem profilaktyka oraz wczesne wykrycie zmian w piersiach dają szansę całkowitemu wyleczeniu.

Kiedy konieczna wizyta u specjalisty?

Oczywiście jeśli zauważymy czy wyczujemy niepokojące nas zgrubienia czy guzki w piersiach koniecznie należy umówić się na wizytę do specjalisty. Wówczas piersi zostaną dokładnie zbadane dotykiem, a mówiąc językiem profesjonalisty – będzie to badanie palpacyjne piersi. Jeśli lekarz wyczuje zmiany mogące sugerować objawy raka piersi wykona badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu będzie mógł przyjrzeć się strukturze tkanki oraz gruczołom piersiowym. Niemniej jednak młode kobiety powinny pamiętać aby w ramach profilaktyki a co za tym idzie wczesnego wykrycia raka piersi raz w roku wykonywać USG piersi. Nieco inaczej wygląda sytuacja kobiet w okresie przekwitania – po pięćdziesiątym roku życia każdej kobiecie przysługuje bezpłatne badanie mammograficzne, natomiast przed tym wiekiem nie jest ono refundowane i zwykle trzeba za nie zapłacić od około 100 zł do 200zł w zależności od miasta. Pamiętać należy o tym, że mammografii nie wykonuje się kobietom do 35 roku życia.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Jeśli zaś chodzi o zmiany, które powinny zaniepokoić kobiety to przede wszystkim wśród objawów sugerujących raka piersi wymienia się większe, pojedyncze guzki namacalne własnymi palcami czy drobne zgrubienia zlokalizowane wokół brodawki. Jednak to nie jedyne objawy mogące wskazywać na zmiany nowotworowe. Dlatego też kobiet powinny przyglądać się samym brodawkom sutkowym. Oprócz obserwacji wzrokowej należy je lekko uciskać i sprawdzać czy nie wydobywa się z nich jakaś ropna wydzielina lub po prostu czy brodawki nie krwawią. Wszelkie tego typu zmiany czy po prostu sam ból brodawek powinny być poddane dalszej specjalistycznej diagnostyce. Jeszcze jedna istotna kwestia. Znacznie bardziej i dokładniej powinny badać piersi kobiety obciążone genetycznie rakiem piersi. Panie, których matka lub babka miały raka piersi znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka i powinny być pod stałą kontrolą specjalisty.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://fashionandbeauty.pl.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/10/cialo-kobieta-skora-1200x800.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/10/cialo-kobieta-skora-420x280.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,nowotwór,rak,zdrowieZnane każdemu przysłowie głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wielu chorobom można zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia a w szczególności odpowiednio się odżywiając czy uprawiając różnego rodzaju sporty. Niestety współcześnie rośnie ilość osób borykających się z problemami nowotworowymi i tak naprawdę chorują na nie nawet osoby prowadzące zdrowy tryb...