stopy

Z pewnością, każdy choć raz miał na stopie odcisk i doskonale wie, że choć mały to potrafi sprawiać ból. Odciski powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia skóry i braku jej złuszczania. Czy można zapobiec ich występowaniu? A co zrobić jeśli już się pojawią?

Najczęściej odciski pojawiają się na stopach

Wszelkiego rodzaju odciski to jedne z najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci przychodzą do podologa. Odciski należy usuwać umiejętnie i ostrożnie, aby nie uszkodzić skóry. Zabiegów takich lepiej nie wykonywać w domu, tylko pozostawić to specjalistom. Na stopach mogą pojawić się różnego rodzaju odciski i nagniotki. Odciski spowodowane są hiperkeratozą, czyli nadmiernym rogowaceniem skóry. Podczas ciągłego ucisku lub tarcia, skóra „broni się” przed uszkodzeniem i rogowacieje, w wyniku czego powstają uporczywe odciski.

Jak wyglądają odciski?

Odciski to miejsca o twardej i pogrubionej skórze. Mogą wyglądać jak mniejszy guzek lub być większe, jak to jest w przypadku modzeli. Najlepiej usuwać je jak są małe, ponieważ w przeciwnym wypadku będą się powiększać i sprawiać ból oraz dyskomfort przy chodzeniu. Odciski najczęściej pojawiają się na śródstopiu, między paznokciami, na stawach palców oraz pod płytką paznokciową. Usuwanie odcisków warto powierzyć podologowi.

Przyczyny i zapobieganie powstawaniu odcisków

Odciski często są wynikiem chodzenia w nieodpowiednio dopasowanym obuwiu. Zazwyczaj są to buty za ciasne lub za duże, obcierające, za wąskie lub z wysokim obcasem. Powodem powstawania odcisków  jest niewłaściwa biomechanika chodu i deformacje stóp takie jak: płaskostopie, palce młotkowate czy paluch koślawy. Aby odciążyć stopę, należy nosić odpowiednie wkładki ortopedyczne. Jeśli odciski mają tendencję do nawracania, należy znaleźć ich przyczynę, a następnie ją usunąć. W profilaktyce chorób stóp również bardzo ważną rolę odgrywa regularna pielęgnacja. Nie zapominajmy o zadbaniu o odpowiedni poziom nawilżenia skóry poprzez stosowanie właściwych kremów. 1-2 razy w tygodniu powinniśmy wykonać peeling stóp, aby usunąć zrogowaciały naskórek.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/03/feet-in-the-water-2124781_1920-1200x797.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2018/03/feet-in-the-water-2124781_1920-420x279.jpgBeauty WomenZdrowieodciski,stopy,zdrowieZ pewnością, każdy choć raz miał na stopie odcisk i doskonale wie, że choć mały to potrafi sprawiać ból. Odciski powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia skóry i braku jej złuszczania. Czy można zapobiec ich występowaniu? A co zrobić jeśli już się pojawią? Najczęściej odciski pojawiają się na stopach Wszelkiego rodzaju odciski...