gardło

Ból gardła towarzyszy nie tylko przeziębieniu. Może być objawem zapalenia krtani lub przeciążenia głosu. Problem ten często dotyczy osób, które wykorzystują głos w pracy, np. nauczyciele lub aktorzy. Skutecznym sposobem na pozbycie się problemów jest systematyczne płukanie gardła.

Czym płukać gardło? Proste, domowe płukanki.

  • Najprostszym sposobem, jest płukanie gardła solą kuchenną. Trzeba rozpuścić płaską łyżkę soli w szklance ciepłej wody i płukać gardło 3 razy dziennie przez kilka dni.
  • Płukanka z szałwii ma działanie silnie odkażające, dodatkowo oczyszcza gardło ze śluzu. Do szklanki z wrzątkiem należy dodać łyżkę lub torebkę suszonych liści i odstawić na 15 minut.
  • Soda oczyszczona może być także dobrym sposobem na zwalczanie bólu gardła- ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Łyżeczkę sody należy rozpuścić w pół szklanki wody i delikatnie płukać gardło. Czynność należy powtarzać 3-4 razy dziennie.
  •  Kolejnym środkiem do płukania gardła może być woda utleniona, która znajduje się apteczce każdego domu. Woda utleniona ma właściwości antybakteryjne, dlatego dobrze sprawdzi się jako składnik płukanki.
  • Problem suchości w gardle zwalczy napar z rumianku, mięty, prawoślazu, imbiru czy kory dębu. Bardzo dobre efekty przynosi także napar z siemienia lnianego, którym można płukać gardło lub je popijać.

Jak płukać gardło?

Skoro wiemy już czym płukać gardło, gdy boli, nasuwa się pytanie, w jaki sposób je płukać. Aby nie pogorszyć stanu gardła, temperatura płukanki nie może być za wysoka ani za niska. Optymalna wartość temperatury to 36 stopni Celsjusza, ponieważ nie powoduje żadnego dyskomfortu. Należy płukać gardło kilka razy dziennie przez około 3-5 minut.

Jak zapobiec bólom gardła?

Ból gardła nie zawsze jest spowodowany infekcją, często wynika z suchości powietrza, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenia tytoniu, a także odwodnienia i nadużywania głosu. Aby zapobiec uczuciu suchości i pieczenia najlepiej unikać powyższych czynników, oprócz tego warto zadbać o nawilżanie powietrza. Można również stosować preparaty nawilżające gardło, zawierające witaminę A i E oraz te na bazie ziół i gotowe płukanki.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/06/czym-płukać-gardło-1200x1200.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2019/06/czym-płukać-gardło-420x420.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,gardło,zdrowieBól gardła towarzyszy nie tylko przeziębieniu. Może być objawem zapalenia krtani lub przeciążenia głosu. Problem ten często dotyczy osób, które wykorzystują głos w pracy, np. nauczyciele lub aktorzy. Skutecznym sposobem na pozbycie się problemów jest systematyczne płukanie gardła. Czym płukać gardło? Proste, domowe płukanki. Najprostszym sposobem, jest płukanie gardła solą...