kobieta śpi

Bezdech senny jest dolegliwością, która dotyka coraz więcej osób. Jest uciążliwa, a mimo to wiele osób uważa, że nie mogą w żaden sposób zapobiec objawom choroby. Co gorsze, króluje opinia, że obturacyjny bezdech senny to przede wszystkim chrapanie. To jednak tylko jeden z objawów – i wcale nie najpoważniejszy. Co można zrobić, by zapobiec bezdechowi sennemu?

Objawy i konsekwencje obturacyjnego bezdechu sennego

Objawem, który może wzbudzić podejrzenia co do występowania bezdechu sennego, jest chrapanie. Najczęściej jest głośne i nieregularne. Chory wybudza się również podczas snu – dzieje się tak, gdy chwilowo traci oddech. Osoba zmagająca się z obturacyjnym bezdechem sennym po przebudzeniu czuje się zmęczona, nie może wypocząć w nocy i zregenerować sił. Dodatkowo podczas snu chory pocą się znacznie mocniej niż zwykle i ma większe parcie na pęcherz. Co ważne, objawy bezdechu sennego utrzymują się także w ciągu dnia – oprócz zmęczenia chorzy uskarżają się na ogół na ból głowy, są nadmiernie drażliwi i nerwowi, mają uczucie suchości w ustach, nie mogą się skoncentrować i mają problemy z zapamiętywaniem nowych informacji. Konsekwencje bezdechu sennego mogą być jednak znacznie poważniejsze. Osoby zmagające się z chorobą są bardziej narażone na zawał, udar mózgu i dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Najczęściej cierpią dodatkowo na nadciśnienie tętnicze. Tym samym nieleczony bezdech senny może być tragiczny w skutkach.

CPAP: na problemy z bezdechem sennym

Jeśli podejrzewamy u siebie bezdech senny, należy bez zwłoki udać się do lekarza, który dzięki badaniom potwierdzi lub wykluczy nasze domysły. W terapii bezdechu sennego może pomóc innowacyjne urządzenie CPAP. Jest małe, umożliwia dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb i można je zabrać także na wyjazd. Aparat wytwarza stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych i tym samym (przy pomocy rurek i maski) dostarcza do chorego powietrze i zapobiega utracie tchu oraz innym dolegliwościom.

http://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/08/sen-e1501929136791.jpghttp://beauty-women.pl/wp-content/uploads/2017/08/sen-420x280.jpgBeauty WomenZdrowiechoroby,sen,zdrowieBezdech senny jest dolegliwością, która dotyka coraz więcej osób. Jest uciążliwa, a mimo to wiele osób uważa, że nie mogą w żaden sposób zapobiec objawom choroby. Co gorsze, króluje opinia, że obturacyjny bezdech senny to przede wszystkim chrapanie. To jednak tylko jeden z objawów – i wcale nie najpoważniejszy....